Poznáte konopný betón? Postavte si z neho dom

Foto: WEB
Konopkar, 30. mája 2016

Dnes je moderné stavať „zdravé“ domy. Nejde len o to, že sa v nich žije zdravo, ale tiež o to, že nie sú záťažou pre životné prostredie. Pri stavbe rodinných domov sa opäť používajú prírodné materiály, ktoré sa neraz kombinujú s tými modernými. Výsledkom sú nezvyčajné a prekvapujúce materiály, prax však ukazuje, že sa osvedčili.

 

Konopný betón

Konopný betón vzniká spojením technického konope a betónovej zmesi. Po oddelení vlákna ostane z konope drevitá stonka tzv. pazderie, ktorá sa používa do stavebných zmesí ako izolant. Konopný betón má množstvo vynikajúcich vlastností. Stavba z neho dokáže „dýchať“, preto sa v nej netvoria plesne. Betón získa výborné tepelné a zvukovo-izolačné vlastnosti a je recyklovateľný. Navyše dom z konope je odolný voči škodcom, plesniam a ohňu.

 

konopny-beton-2

 

Ako sa stavia „konopný“ dom

Výstavba prebieha rýchlo. Najprv sa postaví nosná drevená konštrukcia, ktorá sa „obloží“ dreveným debnením. Konopný betón je ľahší než klasický, preto sú nároky na pevnosť debnenia nižšie. Betónová zmes tvrdne rýchlo a už po dvanástich hodinách sa debnenie môže odstrániť. Rozvody vody a elektriny umiestnite už do nosnej konštrukcie a vyhnete sa neskôr ich zasekávaniu. Pomer pazderia pridávaného do betónu závisí od toho, či sa budujú vonkajšie alebo vnútorné steny, strecha alebo podlaha.

 

konopny-beton-3

 

Konopné tvárnice

Ďalšou možnosťou je použiť pri stavbe domu konopné tvárnice. Vyrábajú sa z konopného pazderia a iných materiálov. Napríklad ílovo-konopné tvárnice obsahujú 75% ílu a 25 % pazderia. Nie sú vhodné na vonkajšie nosné steny, ale len na vnútorné priečky. Cementovo-konopné tvárnice sa využívajú na stavbu sendvičových typov domov a slúžia ako stratené debnenie pre betón. Obsahujú až 63 % pazderia, 35 % cementu a 2 % hydratačných prísad.

 

konopny-beton-4

 

Zdravý domov

Dom z konope patrí k nízkoenergetickým. Konopný betón dokáže akumulovať viac tepla ako pálená tehla a dokáže ho aj rýchlo odovzdať. Absorbuje prebytočnú vlhkosť zo vzduchu a pri jej nedostatku je uvoľňuje späť. Vďaka tomu vzniká v dome príjemná klíma. Konopné pazderie obsahuje množstvo kysličníka kremičitého, ktoré po zmiešaní s vápnom mineralizuje. Dom tak postupom času doslova stvrdne na kameň. Počas tohto procesu dochádza k pohlcovaniu oxidu uhličitého zo vzduchu, čím konopný betón prispieva k čisteniu vzduchu.

 

konopny-beton-5

 

Zdroj: centrum.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím