Napriek legalizácii v čoraz viac amerických štátoch, marihuanu skúša čoraz menej mladých Američanov

Foto: thedispensaryexperts.com
Konopkar, 30. mája 2016

Celkový počet užívania marihuany mladými Američanmi poklesol a to napriek tomu, že čoraz viac amerických štátov legalizuje, alebo aspoň dekriminalizuje marihuanu a že počet dospelých ľudí, užívajúcich túto rastlinu, narástol.

Vedci z Washingtonskej univerzity analyzovali údaje o užívaní konope zozbierané počas 12 rokov od ľudí vo veku od 12 do 17 rokov. Zistili, že počet adolescentov s konopnými problémami, ako napríklad závislosťou, či problémami so školou a vzťahmi, sa od roku 2002 do roku 2013 znížil o 24 percent. Keď sa vedci detí spýtali, či za posledný rok fajčili konope, v roku 2013 kladne odpovedalo o 10 percent menej detí, než v roku 2002. 

Pozorované poklesy boli sprevádzané redukciou problémov so správaním, vrátane poklesu násilností, majetkovej trestnej činnosti, či predávania drog. Ukázalo sa, že tieto dva trendy sú na seba úzko prepojené – pokles v zapájaní sa do problematického správania je sprevádzaný aj zníženým výskytom problémami s konope. 

Richard A. Grucza z Washingtonskej univerzity uviedol, že problémy so správaním zvyknú zvyčajne poukazovať na psychiatrické poruchy v detstve. Nie je si istý, ako legalizácia marihuany deti ovplyvňuje, avšak je možné, že deti s poruchami správania vďaka nej vyhľadajú pomoc podstatne skôr, než keď je marihuana nelegálna. To zníži šancu, že budú v užívaní marihuany pokračovať aj počas dospievania. Či už je táto domnienka pravdivá, alebo nie, užívanie marihuany mladými Američanmi klesá aj napriek legalizácii. 

Údaje pre Gruczov výskum boli zozbierané v rámci dôvernej, anonymnej a počítačmi manažovanej štúdie nazvanej Národný prieskum užívania drog a zdravia. Do štúdie boli zapojené deti všetkých rasových, etnických a príjmových skupín populácie všetkých 50 amerických štátov. Dotazník sa pýtal na využívanie, prípadne zneužívanie drog, ako aj na závislosť od nich. 

V roku 2002 užívalo marihuanu vyše 16 percent detí od 12 do 17 rokov. V roku 2013 kleslo toto číslo pod 14 percent. Percento mladých ľudí so zdravotnými problémami spôsobenými marihuanou kleslo zo 4 percent v roku 2002 na 3 percentá v roku 2013.

Klesol aj celkový počet detí s vážnymi poruchami správania, ako napríklad násilnými sklonmi, kradnutím, nosením zbraní do školy, či predávaním drog. Grucza dodal, že psychiatrické poruchy v detstve často vedú k užívaniu konope neskôr. Je teda pravdepodobné, že ak si lekári všimnú problematické správanie v rannom veku dieťaťa, je možné ponúknuť terapie, ktoré zabránia problémom s konope, a potenciálne aj s alkoholom, či inými drogami.

 

Zdroj: equark.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím