Prečo je marihuana v Holandsku povolená, ale “huby” nie?

Foto: zaujimavosti.net
Konopkar, 18. mája 2016

Je dobre známe, že v Amsterdame nie je náročné zohnať mäkkú drogu – stačí vstúpiť do coffee shopu a kúpiť si ju. Za 4 jointy zaplatíte toľko, koľko za 20 cigariet. Nikto vás nezatkne, je to legálne.

Čo sú to teda za zákony? Holanďanov netrápi, aké má užívanie drog následky?

Zákony ohľadom drog sa v európskych krajinách vyvíjali v priebehu posledného storočia rovnakým spôsobom. Prečo sa Holandsko odklonilo? Prečo tam platia značne odlišné zákony ako v ostatných krajinách Európy?

 

Holandská drogová politika

Idea holandskej drogovej politiky spočíva v tom, že každý jedinec sa môže slobodne rozhodovať vo veciach vlastného zdravia. Týka sa to aj možnosti eutanázie pre pacientov v terminálnom štádiu choroby.

Ďalším motívom pre liberálne drogové zákony je, že zakazovanie a skrývanie sociálne negatívnych javov tieto javy neeliminuje, len ich presúva mimo zákon. Tak je oveľa náročnejšie takéto aktivity kontrolovať a ovládať, čo vo výsledku situáciu ešte zhoršuje. (Podobne ako prohibícia alkoholu v USA v 20. rokoch zvýšila kriminalitu, pašovanie alkoholu a spôsobila mnoho otráv, keďže ľudia pili nápoje s obsahom alkoholu, ktoré neboli určené na vnútorné užívanie človekom.)

Preto Holandsko dekriminalizovalo užívanie určitých látok. Produkcia, predaj a skladovanie drog zostali však naďalej trestným činom tak, ako aj v ostatných krajinách. Holanďania vnímajú užívanie drog podobne ako užívanie alkoholu, alebo tabaku.

 

smokey-amsterdam-marihuana

 

Drogy sú rozdelené podľa ich účinku na ľudské zdravie na mäkké a tvrdé. Medzi tvrdé drogy patria kokaín, LSD, morfín, heroín – v Holandsku aj vo všetkých ostatných krajinách sú zakázané.

Mäkké drogy sú konope (Cannabis) a jeho formy (marihuana, hašiš, hašišový olej) a halucinogénne huby („čarovné huby“/psilocybín/lysohlávky).

Marihuana je legálna, ale len v prípade osobného užívania. Fajčenie marihuany na verejnosti teda nie je pre užívateľa trestné. Jej predaj je tolerovaný, ale značne obmedzený za podmienok, že prebieha kontrolovane a je limitovaný (len v coffee shopoch, malé dávky, nie viac ako 5 g jednou platbou, v sklade je len obmedzené množstvo látky, bez akýchkoľvek reklám na drogy, predaj osobám mladším ako 18 rokov je zakázaný, prítomnosť maloletých osôb v priestoroch je zakázaná, miestna samospráva nevydala príkaz na zastavenie prevádzky coffee shopu…).

 

priblizena-marihuana

 

Väčšina halucinogénnych húb je zakázaná od 1. novembra 2008. Asi 200 druhov bolo zaradených medzi drogy rovnako nebezpečné ako kokaín, alebo heroín. Lysohlávky boli predtým predávané v tzv. „smart shopoch“ spolu s prírodnými liečivami (ginkgo, guarana, bylinky…) a neboli považované za ozajstnú drogu. K ich zákazu došlo, pretože každý rok bolo zaznamenaných viac ako 100 prípadov (len v Amsterdame), keď užívatelia po požití látky museli vyhľadať lekársku pomoc – z toho 3 prípady boli veľmi vážne a 1 skončil tragickou smrťou 17-ročného dievčaťa. Stovky ľudí proti zákazu protestovali. Dnes sú halucinogénne huby v Holandsku zakázané.

Niektoré smart shopy ale stále pokračujú v predávaní určitých húb (hlavne „truffles“), ktoré neboli pridané na zoznam zakázaných druhov.

 

fresh-magic-mushrooms

 

Obmedzené dávky, veľkoplošné pestovanie zakázané

V Holandsku platia prísne obmedzenia množstva mäkkých drog, výrazne je limitovaný ich predaj, pestovanie, skladovanie a podmienky užívania.

Šoférovanie pod vplyvom mäkkých drog sa rovná šoférovaniu pod vplyvom alkoholu. Veľkoplošné pestovanie a predaj sú zakázané (ale tresty a pokuty udeľované holandskými súdmi sú nižšie ako v iných krajinách).

Holanďania zatiaľ nevyriešili otázku kontrolovanej dodávky mäkkých drog. Keďže veľkoplošné pestovanie je zakázané a trestné, nie je jasné, akým spôsobom má byť zabezpečená dodávka látok do coffee shopov v celej krajine tak, aby nebol porušený zákon.

Holandsko si tiež uvedomuje, že tolerantné zákony môžu mať aj tienisté stránky. Preto bojujú proti drogovým závislostiam prostredníctvom výchovných opatrení, monitorovaním drogovej scény a zavádzaním zdravotných opatrení, ktoré majú predchádzať vzniku zdravotných následkov závislostí (testy na prítomnosť extázy v tabletkách zdarma; výmeny striekačiek zdarma; výmena heroínu za metadon zdarma pre ľudí závislých od heroínu).

 

Zdroj: zaujimavosti.net

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím