Ministerstvo pripravuje nový návrh: Revolúcia v trestoch za drogy

Foto: pluska.sk
Konopkar, 17. mája 2016

Chystajú sa revolučné zmeny v prístupe k drogovej problematike. Držanie malého množstva omamných látok určených pre vlastnú potrebu sa už nebude považovať za trestný čin. Tisícky ľudí sa tak ročne vyhnú stíhaniu.

Doterajšia prax bola taká, že aj za držanie minimálneho množstva drog vás mohli zatknúť a odsúdiť. Pri skutočne malom množstve síce neboli tresty tvrdé, ale predsa len hrozili. Osobitne to bilo do očí v porovnaní s niekoľkými medializovanými nízkymi trestmi za smrť človeka. Súdy však už začali drogové prípady posudzovať inak. Najnovšie rozhodoval Krajský súd v Bratislave o mužovi, ktorému policajti našli pervitín. Senát rozhodol, že mať pri sebe jednorazovú dávku, ktorá je zrejme pre vlastnú potrebu, nie je trestným činom. Nižšie súdy teda nabáda, aby tak postupovali aj v ďalších prípadoch.

„Ak celkové zaistené množstvo drogy (psychotropnej látky metamfetamín) nedosiahne hmotnosť minimálne 100 miligramov, nepôjde o trestnoprávnu problematiku, pretože takéto nižšie množstvo drogy bude napĺňať pojem obvyklá jednorazová dávka predmetnej psychotropnej látky, a to ani vtedy nie, ak by obsah účinnej látky bol vyšší ako 10 mg. Tento záver platí aj opačne, t. j., ak zaistené množstvo drogy bude mať väčšiu hmotnosť ako 100 mg, ale obsah účinnej látky bude nižší ako 10 mg,“ píše sudca Krajského súdu v Bratislave Peter Šamko.

Naše zákony totiž pojem „obvyklá jednorazová dávka drogy“ poznajú, ale množstvo už nespresňujú. Pri posudzovaní individuálnych prípadov majú pomerne voľné ruky sudcovia, ktorí zvyčajne vychádzajú zo súdnej praxe. Zámer riešiť túto tému je aj súčasťou programového vyhlásenia vlády.

„Vláda navrhne riešenie aplikačných problémov v súvislosti s postihovaním drogovej trestnej činnosti, konkrétne s určovaním množstva omamných a psychotropných látok a prehodnotí možnosti nastavenia účinnejšieho modelu drogovej politiky so zameraním na postihovanie nelegálneho obchodovania s drogami,“ informuje hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla a dodáva, že „ustanovenie množstva omamnej a psychotropnej látky pre potreby trestného zákona a trestného poriadku, a teda aj samotného trestného konania je v súčasnosti otázkou nového legislatívneho zámeru/návrhu ministerstva spravodlivosti“.

Konkrétne termíny jeho predloženia však rezort nespresnil. „Určite budeme v danej veci včas informovať. Úprava sa má týkať ustanovenia množstva, teda vymedzenia jasných zákonných pravidiel, ktoré dnes absentujú,“ spresňuje Bubla. „Kriminalizácia všetkých ľudí, u ktorých sa našli drogy, prináša štátu iba ďalšie náklady,“ vyjadrila sa pre denník SME odborníčka z organizácie Plán B – Drogy inak Tatiana Hičárová. Štátu podľa nej vznikajú zbytočné náklady a zavaľujú sa súdy. Napríklad od roku 2009 bolo za prechovávanie drog pre vlastnú potrebu stíhaných ročne približne 1 000 až 1 500 ľudí.

Z nich bolo každý rok 500 až 800 ľudí aj odsúdených. Dnes sa skloňujú štyri drogy, ktorých by sa nové opatrenia mali týkať – marihuana, heroín, kokaín a pervitín. Pri každej z nich by bola dávka pre osobnú potrebu stanovená inak. Pri marihuane navrhujú 1 gram, pri pervitíne 0,2 gramu.

 

Marihuana – dávka pre osobnú spotrebu 1 gram (alebo 2 živé rastliny)

Heroín – dávka pre osobnú potrebu 0,5 gramu

Kokaín – dávka pre osobnú spotrebu 0,3 gramu

Metamfetamín (pervitín) – dávka pre osobnú spotrebu 0,2 gramu

 

Zdroj: pluska.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím