Drogám určia hranice, súdy už začali

Foto: dnesky.sk
Konopkar, 16. mája 2016

Previnilec už nemusí skončiť so záznamom v trestnom registri či dokonca vo väzení.

Väzenie za malé množstvo drogy by Slovákom podľa denníka SME už nemalo hroziť. Sudcovia si už začínajú všímať, aké množstvo drog mal človek pri sebe. Za menšie množstvá už nemusí previnilec skončiť so záznamom v trestnom registri či dokonca vo väzení.

Krajský súd v Bratislave určil hranicu v prípade pervitínu len nedávno. Je to sto miligramov. Senát rozhodoval v prípade muža, u ktorého našla polícia pervitín. Išlo o jednorazovú dávku, ktorá bola zrejme pre jeho vlastnú spotrebu. Senát rozhodol, že to nie je trestný čin. 

Miernejšie tresty za marihuanu – do 500 miligramov, odporučil nižším súdom už pred dvoma rokmi. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) hovorí, že plánuje prípustné množstvá drog stanoviť v zákone. Jej hovorca potvrdil, že v súčasnosti pripravujú nový legislatívny zámer.

 

Toto je návrh expertnej skupiny:

davka-pre-osobnu-spotrebu-drogy-slovensko-2016

 

Čo je ale osobná spotreba?

Najpopulárnejšou drogou na Slovensku je marihuana, extáza či pervitín. Určiť ale, aké množstvo zodpovedá jednorazovej dávke, je podľa odborníkov ťažké. Prípustné množstvá drog sa líšia aj v zahraničí. Napríklad susedné Česko stanovilo pre marihuanu hranicu na desať gramov, zatiaľ čo u nás návrh ráta s jediným gramom. Trojnásobne väčšiu hranicu tolerujú Česi aj pri heroíne. „Kriminalizácia všetkých ľudí, u ktorých sa našli drogy, prináša štátu iba ďalšie náklady,“ povedala pre denník odborníčka Tatiana Hičárová z organizácie Plán B – Drogy inak.

 

Zdroj: tvnoviny.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím