Prelomová novinka v nemeckom zdravotníctve: Pacienti budú dostávať marihuanu zadarmo

Foto: TASR
Konopkar, 5. mája 2016

Nemecko začne ťažko chorým ľuďom poskytovať zadarmo liečebné konope ako prostriedok na tíšenie bolesti.

Vláda tento týždeň prijala návrh príslušného zákona, ktorý by mal začať platiť na jar 2017. Konope bude možné získať len v lekárňach a na predpis. Doteraz konopné lieky poisťovne nehradili.

Prístup k liečebnému konope budú mať chorí, ktorí podľa lekárskeho posudku nemajú žiadnu inú možnosť terapie utišujúcej bolesť. V lekárňach budú môcť na predpis získať sušené kvety konope alebo výťažok z rastliny. Kvalitu konopných prípravkov by mali kontrolovať štátne úrady, ktoré by zároveň mali zabezpečiť, že sa konope nebude zneužívať ako droga.

„Naším cieľom je, aby sme sa čo najlepšie postarali o ťažko chorých. Chceme, aby za ne zdravotné poisťovne prevzali náklady na liečebné konope, keď sa im nedá pomôcť inak. Okrem toho chceme tiež začať výskum, ktorý by presnejšie analyzoval liečebný účinok konope,“ uviedol v tlačovej správe minister zdravotníctva Hermann Grohe.

V Nemecku má lekársky súhlas na užívanie kanabisu zhruba 300 ľudí. Látka slúži predovšetkým osobám trpiacim sklerózou multiplex alebo ľuďom po vážnych úrazoch. Lieky z konope sa teraz predávajú v špecializovaných lekárňach, na prípravky ale poisťovne nijako neprispievajú. Mesačná dávka konope v lekárňach stojí niekoľko stoviek eur.

Práve kvôli vysokým cenám konopných prípravkov žalovala v roku 2014 štát skupina piatich chronicky chorých, ktorí si lieky nemohli dovoliť. Súd v Kolíne vtedy rozhodol, že ako núdzové riešenie si môžu takto chorí konope sami pestovať. Podľa rozsudku to ale je výnimočná situácia, ktorá sa týka len ľudí, pre ktorých je liek finančne alebo lokálne nedostupný a ktorým podľa lekárskeho posudku nemôže pomôcť nič iné ako prípravky z konope.

Súd pred dvoma rokmi zdôraznil, že jeho rozhodnutie nič nemení na zákaze rekreačného užívania marihuany. To po rozhodnutí kabinetu zopakovala aj vládna splnomocnenkyňa pre otázky drog Marlene Mortler. „Konope nie je žiadna neškodná látka, preto nesmie dôjsť k jeho legalizácii pre čisto rekreačné užívanie,“ uviedla.

 

Zdroj: cas.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím