Tresty za drogy by sa mohli zmierniť, na ťahu je Žitňanská

Foto: cas.sk
Konopkar, 4. mája 2016

Zmiernenie trestov za marihuanu bolo pred predchádzajúcimi voľbami aj jednou z tém Roberta Fica. Smer vládol štyri roky, na zmenu si však netrúfol.

Jediný joint dnes môže človeku značne skomplikovať život. V praxi totiž hrozí obvinenie, súd, podmienečný trest a záznam v registri.

Ten sa potom s človekom môže ťahať celý život a môže ho obrať napríklad o šancu pracovať pre štát. Kriminologické výskumy pritom podľa šéfky policajnej akadémie Lucie Kurilovskej dokázali, že prílišné trestanie nikomu nepomohlo.

„Ak niečo nefunguje, tak s tým niečo robme, skúsme nájsť inú formu potrestania mladého človeka,“ hovoril ešte v roku 2012 v súvislosti s marihuanou premiér Robert Fico vysokoškolákom. Smer vládol štyri roky sám, žiadnu zmenu ale nepresadil.

 

Na ťahu je Žitňanská

Teraz by mala byť na ťahu nová šéfka rezortu spravodlivosti Lucia Žitňanská. Tá na stretnutí s novinármi pripustila, že na zmene zákona sa pracuje. Nemá však ísť o legalizáciu marihuany, ale o zmiernenie niektorých postihov a nastavenie jasných pravidiel.

„Je záujem sa k tejto téme vrátiť,“ potvrdil hovorca ministerstva Peter Bubla.

Ešte za ministrovania Tomáša Boreca bol pritom pripravený kompletný návrh, ktorý určoval definície a množstvá omamných látok v presných tabuľkách. Do stanovenej hranice by drogy boli „len“ priestupkom, po jej prekročení už trestným činom.

 

Tri-štyri jointy?

Model mal byť nastavený tak, že pri prvom prichytení budú menšie množstvá omamných látok priestupkom a trestnosť sa zavedie až pri recidíve.

Do určitého množstva, a v ojedinelom prípade, by teda aj marihuana bola iba priestupkom. Tou hranicou mal byť jeden gram suchej rastliny – teda asi tri-štyri cigarety, alebo dve živé rastliny. Na rokovanie vlády sa však tento návrh nikdy nedostal.

V expertnej skupine, ktorá pripravovala spomínanú novelu, bol aj šéf Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

Iniciatíva podľa neho vzišla z rezortov vnútra a spravodlivosti a generálnej prokuratúry. Cieľom malo byť najmä zjednodušenie trestného konania.

 

U nás jeden gram, v Česku desať

Stanovenie konkrétnych množstiev pre jednotlivé drogy však považuje odborník za veľmi zložité. V mnohých krajinách také tabuľky existujú, ale výrazne sa líšia. Zatiaľ čo u nás mala byť hranica pre marihuanu jeden gram, v susednej Českej republike je to desať gramov.

„Nevieme stanoviť, kedy je to pre vlastnú potrebu a kedy by to mohlo byť určené na predaj. Rozpätie je obrovské a navyše sú tu aj nové syntetické drogy, kde to ani nikto nedokáže odhadnúť,“ vysvetľuje Okruhlica.

Na konkrétnom množstve sa tak napokon aj tak vždy dohodnú tí, ktorí o legislatíve rozhodujú. 

 

Portugalský model

Zámer zmierniť postihy však Okruhlica ako zdravotník víta. „Tí čo pijú, nie sú sankcionovaní, ale keď si dá niekto jointa, má hneď problém,“ reagoval odborník.

Za príklad – konkrétne v oblasti marihuany – dáva Portugalsko. „Tam sa to neberie ako trestný čin. S dotyčným sa však pracuje,“ vysvetlil Okruhlica.

Ak s jointom pristihne polícia mladistvého, nemal by byť podľa odborníka potrestaný, ale odborne vyšetrený a sledovaný.

„Nemal by byť šikanovaný, ale mali by o tom vedieť rodičia.“

 

Zdroj: aktuality.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím