Marihuana v Česku na odbyt nejde. Odrádza pacientov cena?

Foto: profimedia.sk
Konopkar, 25. marca 2016

Za tri roky si pacienti v českých lekárňach legálne kúpili len 836 gramov marihuany. Urobí s tým niečo príchod domácej „trávy“ na trh?

Oficiálne sa marihuana v Česku využíva na liečbu už od roku 2013, z lekárne si ju však odnieslo asi len 30 pacientov. Nie je to chyba štatistík, je to dôsledok byrokracie, neznalosti a stále vysokej ceny legálnej marihuany. Pacienti radšej riskujú problémy so zákonom.

Ďalej kvitne nielen čierny trh, ale aj domáce pestovanie. Úrady teraz sľubujú, že zmena je na dohľad – na trh totiž prichádza „lacná“ česká marihuana a liečbu ňou by mali začať hradiť dokonca zdravotné poisťovne.

 

Nadšenie vyprchalo

Už tri roky môžu teoreticky o liečbu marihuanou požiadať všetcipacienti, ktorí trpia napríklad chronickou bolesťou alebo roztrúsenou sklerózou. Indikovaná je aj na zmiernenie ťažkostí dospelých s rakovinou alebo AIDS. Lekári a lekárnici sa však do predpisovania, respektíve vydávania zatiaľ príliš nehrnú.

Pritom keď túto legislatívnu novinku oznamoval vtedajší český minister zdravotníctva Leoš Heger, liberáli a občianski aktivisti vo veľkom oslavovali „dekriminalizáciu marihuany“. Nadšenie rýchlo vyprchalo. Štátny ústav na kontrolu liečiv totiž osobitným predpisom okamžite zakázal, aby bola marihuana hradená zo zdravotného poistenia.

Predpísať ju môžu výlučne lekári špecialisti, praktickí lekári nie. Navyše, k dispozícii sú len dva druhy – Cannabis indica a Cannabis sativa – s tým, že pacienti môžu legálne získať v lekárni maximálne 180 g sušenej marihuany každých tridsať dní.

To neodradilo reumatologičku Evu Dokoupilovú z Uherského Hradišťa. Dňa 21. mája 2014 sa zapísala do histórie ako prvá lekárka, ktorá v Česku predpísala liečebnú marihuanu. Odvtedy uplynulo 22 mesiacov a Eva Dokoupilová je naďalej takmer osamotená priekopníčka.

O licenciu na predpisovanie marihuany zatiaľ požiadali k 31. 12. 2015 dve desiatky lekárov a ponúkajú ju len dve lekárne na celom území Českej republiky! Spolu predali 836 gramov „marišky na recept“.

„Je to neuveriteľné, ale marihuana je u nás kontrolovanejšia než napríklad manipulácia s opioidmi, teda omnoho nebezpečnejšími drogami,“ sťažuje sa Hana Vágnerová, riaditeľka pacientskeho spolku KOPAC, ktorý podporuje liečbu marihuanou.

Podľa Vágnerovej súčasný stav nezodpovedá realite, opatrenia sú zbytočne prísne, čo komplikuje a hlavne zdražuje liečbu marihuanou.

 

Legálna = drahá

V lekárňach bola až doposiaľ k dispozícii len marihuana vypestovaná v Holandsku – pacientov vyšiel jeden gram približne na 12 eur. Pritom v uličkách pražského Starého Města, v niektorých „špecializovaných“ kaviarňach, ale napríklad i vo vysokoškolských internátoch sa cena pohybuje od šesť do sedem eur.

I to je dôvod, prečo si marihuanu v českých lekárňach doteraz kúpilo len pár pacientov. Pre ostatných je jednoducho liečba príliš nákladná. „Musíte si uvedomiť, že pacienti, ktorí užívajú marihuanu, trpia skutočne závažnými diagnózami, sú väčšinou mentálne či fyzicky postihnutí, často pripútaní na invalidný vozík. Preto nemajú ani dlhodobo nemôžu mať toľko finančných prostriedkov, aby si marihuanu v týchto cenových reláciách kupovali v lekárni,“ konštatuje Vágnerová.

Logickým riešením by bola marihuana na predpis zadarmo, teda, presnejšie, hradená z verejného zdravotného poistenia. Aj keď sa liekový ústav s poisťovňami tomu bránili, realita by to mohla byť už tento rok. Minister zdravotníctva Svatopluk Němeček totiž plánuje v pilotnom projekte túto možnosť odskúšať.

Nejde len o tlak zo strany verejnosti a pacientov, ale je to aj dôsledok zmien pomerov na trhu. Pred pár dňami sa totiž v lekárňach začala predávať marihuana vypestovaná v Česku, oficiálne pre pacientov objednaná štátom.

Cena má klesnúť na necelé tri eurá za gram. Aj tak je liečba pre niektorých pacientov údajne stále drahá. „Najviac preukázaných výsledkov je pri liečbe bolesti, nechutenstva alebo nevoľnosti po chemoterapii. Vo všetkých prípadoch je však pre pacientov zásadná práve ekonomická dostupnosť,“ zdôrazňuje riaditeľka pacientskeho spolku KOPAC Hana Vágnerová.

Podľa českého ministra zdravotníctva bude potrebné starostlivo zvážiť, pre ktorých pacientov by mala byť marihuana zadarmo. „Počkajme si na vyhodnotenie pilotného projektu, na ktorom sa zúčastní obmedzený počet pacientov. Po analýze výsledkov budeme uvažovať o plošnom rozšírení,“ dodáva minister Svatopluk Němeček. 

 

Liek alebo „len“ podpora?

Až dosiaľ úrady nielen v Česku, ale aj v iných krajinách akékoľvek zmeny odmietali, údajne preto, že marihuana„nemá žiadne preukázané liečebné účinky“. Aby sa mohla v medicíne viac využívať, sú na to potrebné ďalšie vedecké dôkazy.

Nie všetky štúdie boli v minulosti spracované rovnako kvalitne, čo predstavuje jednu z ďalších prekážok na ceste marihuanovej terapie k pacientom. Zmeniť to má Medzinárodný inštitút pre marihuanu a kanabinoidy (ICCI), ktorý pred štvrť rokom otvorili v Prahe.

„Hlavnou pracovnou náplňou ICCI je poskytnúť vedecké nástroje, ktoré verejným aj privátnym inštitúciám celého sveta umožnia na vedeckej báze skúmať marihuanu a jej účinky na ľudský organizmus,“ zhŕňa Pavel Kubů, výkonný riaditeľ ICCI.

Americkí a kanadskí investori vložili do projektu 20 miliónov amerických dolárov. Vznik inštitútu sa považuje za najväčšiu súkromnú investíciu do českého lekárskeho výskumu v posledných rokoch. „Spoločnosť sa nachádza vo zvláštnej situácii, keď vo vedomostiach o liečbe marihuanou sú pacienti často niekoľko kilometrov pred lekármi. Tí sa navyše mnohokrát obávajú o tejto téme vôbec hovoriť. Pritom liečba marihuanou je v Česku legálna a teraz vznikol v rámci ICCI ideálny priestor na vedecké overenie účinkov marihuany,“ dodáva Pavel Kubů.

 

Ako lieči „mariška“?

Základnou liečebnou zložkou marihuany sú látky nazývané kanabinoidy, ktorých dnes poznáme asi dvesto a ich liečebný potenciál sa stále skúma. Vieme, že kanabinoidy pomáhajú imunitnému i nervovému systému, regulujú citlivosť na bolesť – zmierňujú ju, dokážu pozitívne ovplyvniť pohybový aparát, dodávajú chuť do jedla, pozitívne podporia spánok a snívanie a údajne majú vplyv na procesy rakovinového bujnenia.

Ďalšie účinné látky sú terpény, aromatické látky, pri ktorých výskum takisto odhaľuje liečivý potenciál.
 

Zdroj: pluska.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím