Konopa pohlcuje rádioaktívne žiarenie a čistí pôdu od toxických kovov

Foto: biosferaklub.info
Konopkar, 9. februára 2016

Zdá sa, že výhody konope sú nekonečné. Okrem množstva prírodných produktov, ktoré môžu byť vyrobené z konope ako sú: papier, stavebné materiály, oblečenie, potraviny, pohonné hmoty, lieky, kozmetika, má konope aj schopnosť vyťahovať z pôdy toxické látky.

To znamená, že konopa je nielen schopná poskytnúť ľuďom rôzne produkty, ale tiež pomáha čistiť životné prostredie znečistené ľudskou činnosťou. Ako sa ukázalo, konopa môže byť užitočná pri odstraňovaní kadmia a iných toxických kovov z pôdy a tiež môže pohlcovať rádioaktívne žiarenie.

V skutočnosti je konopa považovaná za tak efektívny nástroj odstraňovania rádioaktívneho žiarenia z pôdy, že sa plánuje jej použitie vo Fukušime v Japonsku. Proces, pri ktorom konopa čistí kontaminovanú pôdu, sa nazýva fytoremediácia – čistenie kontaminovanej pôdy, vody alebo vzduchu, pomocou rastlín. Na fytoremediáciu sa používa napríklad aj horčica a slnečnica.

V roku 1998 sa skupina vedcov z Fytoinštitútu a Ústavu vláknitých rastlín na Ukrajine podieľala na výsadbe technického konope s cieľom odstránenia škodlivých látok z pôdy v blízkosti Černobyľu.

„Konopa sa ukazuje ako jeden z najlepších fytoremediantov, ktorý sme mohli nájsť“, povedal vedecký pracovník Jaroslav Dušeknov.

V roku 2009 vedci v Bielorusku tiež experimentovali s konope v oblastiach znečistených černobyľskou haváriou. Plocha výsadby zaberala približne 20 hektárov okolo miesta katastrofy. Bieloruskí vedci uviedli, že ďalšou výhodou konope oproti iným rastlinám fytoremediantov je možnosť produkcie biopaliva, po zbere úrody a neutralizácia toxických látok v pôde.

 

konope-pole

 

„Ako po černobyľskej havárii, tak aj po havárii vo Fukušime vedci nachádzajú rádioaktívne žiarenie a toxické kovy, vrátane jódu, cézia – 137, stroncia – 90 a plutónia.Tieto sú sústredené v pôde, rastlinách, zvieratách nielen v Japonsku, ale v súčasnosti na celom území USA, hlavne pozdĺž západného pobrežia od Kanady do Mexika.“ Píše Sarich pre „Nation of Change“.

Ako píše novinárka a výskumníčka konope Seshata vo svojom článku: „Konope a dekontaminácia rádioaktívnej pôdy“, v súčasnosti existuje celý rad štúdií, ktoré demonštrujú stabilitu konope v znečistenom prostredí, rovnako ako aj jej schopnosť odstraňovať kovy z pôdy.

„V roku 1995 poľský Inštitút prírodných vlákien zverejnil výskum, ktorý ukazuje, že testované odrody konope boli schopné odolať vysokej hladine ťažkých kovov v pôde, bez ovplyvnenia rastu rastlín, výnosu a kvality vlákna. Avšak, zatiaľ málo výskumov bolo vykonaných pre bezpečnosť použitia týchto vlákien na oblečenie, alebo v iných formách použitia.“

Pokiaľ sa vedú diskusie, či je možné použiť konope pestovanú v znečistenom prostredí druhotne ako biopalivo, už skutočnosť, že konope je schopná čistiť krajinu od toxických látok a rádioaktivity je perspektívny objav.

Preložil: OZ Biosféra

 

Zdroj: biosferaklub.info

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím