Legalizujme marihuanu, zarobíme miliardy ročne, vyzýva kanadský premiér a pokračuje v liberálnom ťažení

Foto: SITA
Konopkar, 3. februára 2016

Kanadský premiér Justin Trudeau je známy svojimi pokrokovými rozhodnutiami od nástupu do funkcie. Okrem toho, že sa mu podarilo zostaviť vládu, v ktorej majú rovnaké zastúpenie ženy aj muži, sľubuje aj legalizáciu marihuany, na ktorej by Kanada mohla slušne zarobiť.

V najnovšej správe finančnej spoločnosti CIBC World Markets odborníci tvrdia, že Kanada by mohla legalizáciou marihuany na daniach z predaja tejto ľahkej drogy zarobiť ročne až 5 miliárd dolárov. Experti však varujú, že táto suma je reálna len v prípade, že sa podarí „efektívne zredukovať všetok nelegálny predaj“.

 

Žiadne terno

Podľa ekonóma Averyho Shenfielda zo CIBC World Markets 5 miliárd dolárov ročne nie je pre kanadský rozpočet až taká závratná suma, ako sa môže zdať. „Je to vlastne iba 0,25 % HDP, takže žiadne terno,“ tvrdí Shenfield. Liberálna vláda, na čele ktorej stojí premiér Trudeau, prisľúbila legalizovať, zdaniť a regulovať predaj marihuany. Prípravou tohto kroku poveril kabinet bývalého šéfa polície v Toronte Billa Blaira.

Premiér Trudeau sľubuje, že všetky zisky, ktoré štát vyberie na daniach z predaja marihuany, pôjdu do verejného zdravotníctva a liečby závislostí. „Nikdy to nebolo o zarábaní peňazí, ale o verejnom zdraví a bezpečnosti,“ uviedol predseda kanadskej vlády ešte vlani v decembri.

 

„Huličov“ nepribudne

Počet užívateľov marihuany sa podľa skúseností amerických štátov, ktoré túto ľahkú drogu legalizovali, jej liberalizáciou nijako dramaticky nezvýši. Marihuana je dostupná napríklad v Colorade či štáte Washington. Legalizácia marihuany v Kanade však nemusí byť taká jednoduchá ani s pokrokovým liberálnym premiérom. Krajina sa totiž pridala k viacerým medzinárodným dohodám, ktoré výslovne požadujú, aby bola marihuana postavená mimo zákona.

 

Zdroj: parlamentnelisty.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím