Kolumbia legalizovala užívanie marihuany na lekárske účely

Foto: WEB
Konopkar, 23. decembra 2015

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos podpísal dekrét, ktorý legalizuje užívanie marihuany na lekárske účely. Podľa J. Santosa tento krok nijako neoslabí boj vlády s pašerákmi drog.

Kolumbijský prezident vylúčil, že by sa podobná legislatíva mohla prijať v prípade kokaínu, ktorého je Kolumbia najväčším producentom na svete.

„Tento dokument umožňuje, aby sa vydávali licencie pre pestovanie marihuany výhradne pre lekárske a vedecké účely,“ povedal J. Santos novinárom po podpise dekrétu, ktorý nadobudne účinnosť v stredu. Pestovanie, distribúcia alebo užívanie marihuany na iné účely zostáva ilegálne. Doterajšia legislatíva ale povoľuje v Kolumbii držanie až 20 gramov marihuany či 20 jej rastlín pre osobnú potrebu.

Na lekárske účely povoľuje marihuanu napríklad Rakúsko, Belgicko, Kanada, Fínsko, Izrael, Česká republika či niektoré štáty USA. V Česku platí od apríla 2013 zákon, podľa ktorého môže lekár predpísať maximálne 30 gramov liečebného konope v priebehu mesiaca na elektronický recept, ale len pacientovi s chorobami vymenovanými vo vyhláške ministerstva zdravotníctva.

Priekopníkom v legalizáciu marihuany je Holandsko, ktoré už v roku 1976 umožnilo držanie malého množstva. Vďaka tomu vznikli slávne coffee shopy, teda kaviarne, v ktorých sa dajú legálne kúpiť v malom množstve ľahké drogy a ktorých je v súčasnosti po celej krajine asi 600.

Ako prvá krajina sveta, ktorá legalizovala predaj, pestovanie a aj distribúciu marihuany bol Uruguaj od vlaňajšieho mája.

Najmä vďaka psychoaktívnej látke THC (tetrahydrokanabinol) má marihuana analgetické účinky, pomáha napríklad ľuďom so sklerózou zmierňovať svalové napätie a osobám s Tourettovým syndrómom znižuje frekvenciu tikov. Uľavuje aj ľuďom po chemoterapii väčšou chuťou do jedla a znížením pocitu nevoľnosti.

 

Zdroj: etrend.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím