Na ktorých drogách sú Slováci najviac závislí?

Foto: WEB
Konopkar, 10. decembra 2015

Viete, koľko Slovákov sa lieči zo závislosti na drogách a ktoré návykové látky sa u nás užívajú najviac? Aj tieto fakty zisťovali pracovníci Úradu OSN pre drogy a kriminalitu a zistili zaujímavé informácie.

Na Slovensku sa zo závislosti na drogách lieči približne 557 z jedného milióna ľudí. To znamená, že celkovo je v liečebných zariadeniach umiestnených asi tritisíc závislých. Samozrejme nejde o konečný počet závislých, nakoľko mnohí o liečenie nemajú záujem a odmietajú ho.

V susednom Česku, s ktorým sme ešte pred štvrťstoročím tvorili spoločný štát, sa lieči až 1210 z jedného milióna ľudí.

Najrozšírenejšími drogami sú amfetamíny, ktoré tvoria 44,7 percenta všetkých užitých drog. Podobne sú na tom aj v Českej republike, len s tým rozdielom, že tu amfetamíny užíva až 68 percent drogovo závislých.

Markantný rozdiel medzi Slovenskom a Českom je v počte ľudí, ktorí zomrú na následky predávkovania. Kým u nás je to 28 z jedného milióna ľudí, v Českej republike je to iba šesť.

No a ako sú na tom štáty s najhoršími výsledkami? Možno vás prekvapí, že najviac ľudí sa zo závislosti na drogách lieči na Novom Zélande: až 14 392 z jedného milióna. Na predávkovanie však zomrie iba 21 ľudí z milióna, a to zrejme aj preto, že najpopulárnejšou drogou je tu marihuana.

Najviac predávkovaných je naopak na Islande, kde v dôsledku nadmerného užívania drog zomiera až 211 ľudí z milióna. Podobne ako u nás, aj tu sa najväčšej obľube tešia amfetamíny.

Nižšie nájdete infografiku s informáciami o tom, v ktorých krajinách sú jednotlivé drogy najpopulárnejšie.

 

najpopularnejsie-drogy

recoverybrands.com

 

Zdroj: atlas.skrecoverybrands.com

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím