Mexiko priznalo právo na marihuanu

Foto: vedelisteze.sk
Konopkar, 11. novembra 2015

Najvyšší súd v Mexiku považuje spotrebu marihuany za ľudské právo. Rozhodol tak v prípade štyroch ľudí, môže to však mať vplyv aj na zákony.

MEXIKO, BRATISLAVA. Zákaz spotreby a pestovania konope pre vlastnú potrebu porušuje ľudské právo na slobodný rozvoj človeka.

Verdikt mexického najvyššieho súdu môže byť základom na legalizáciu marihuany v krajine. Mexiko by tak bolo prvé, kde by takýto krok vychádzal z ochrany ľudských práv.

Rozhodnutie sa zatiaľ týka iba štyroch členov skupiny SMART, ktorá sa od roku 2013 snaží zmeniť zákony tejto problematiky.

Argument, ktorý súd potvrdil, sa podľa denníka Washington Post odvíja od mexickej ústavy. Štát napríklad nemôže ľudí obmedzovať pri jedení nezdravého jedla, pretože kým ním neubližujú iným, majú sa právo rozhodnúť sami. Najvyšší súd v tomto prípade zaradil aj spotrebu a vlastníctvo marihuany do rovnakej kategórie.

Neznamená to však, že sa zákony v krajine musia tomuto rozhodnutiu prispôsobiť. Mexiko však tento rok podobným procesom legalizovalo sobáše medzi ľuďmi rovnakého pohlavia.

„Pozorujeme novú vlnu racionality vo vzťahu s drogovými zákonmi,“ povedal pre magazín New Scientist bývalý poradca britskej vlády pre drogy David Nutt. „Aspoň v niektorých krajinách majú odvahu priznať si, že vojna proti drogám je zbytočná a robí viac zla ako dobra.“

 

Zdroj: sme.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím