Prečo medicínska marihuana nie je na pultoch našich lekární?

Foto: hightimes.com
Konopkar, 29. októbra 2015

Prečo nie je medicínska marihuana na pultoch a v poličkách našich lekární? Prečo tabak, ktorý preukázateľne ničí naše zdravie, je bežne dostupný v obchodoch a cigarety so zelenou náplňou nie? Mohla by sa marihuana stať rekreačnou drogou?

To sú otázky, ktoré sa v poslednom čase dostávajú do popredia stále častejšie. Ako tomu býva pri väčšine kontroverzných tém, vytvoria sa dva bloky ľudí, ktoré majú na spomenuté otázky diametrálne odlišný názor.

Prvú skupinu nazvime pracovne konzervatívci. Konzervatívci, ako to vyplýva už z názvu skupiny, nemajú radi zmeny a snažia sa udržať spoločnosť takú, aká je. Nevidia zmysel pre zmeny, lebo stav, v akom sa spoločnosť nachádza, im vyhovuje a predpokladajú, že pri jej zmene automaticky dôjde k jej zhoršeniu. Svet sa však dynamicky mení. Preto zostáva otázka, či sa mu treba prispôsobovať, alebo stavať do opozície a snažiť sa zachovať pôvodné hodnoty. Druhá skupina ľudí s pracovným názvom liberáli by isto povedala, že sa treba prispôsobiť zmenám, ktoré nastali. Tieto dve skupiny ľudí stoja voči sebe od nepamäti a navzájom si strpčujú život. Jedni nemajú radi veľké zmeny a druhí sa dusia v prostredí, ktoré sa tí prví snažia uchovať.

S marihuanou je to také isté. Konzervatívni ľudia hádžu všetkých do jedného vreca. Čakajú, že každý, kto si dá drogu, bez ohľadu na to akú, skôr či neskôr skončí ako asociál a bude ubližovať slušným ľuďom. Je to jednofarebná vízia reality. Problém tohto videnia reality spočíva najmä v tom, že druhým nepriamo zasahuje do života. V tomto prípade istej skupine ľudí znemožňuje využívanie marihuany na akékoľvek účely – či už ako rekreačnej drogy alebo ako lieku, ktorý môže uľahčiť trápenie, poprípade slúžiť na zábavu, ako napríklad ľahko dostupný alkohol.

Vo svete jednoznačne už dlhšie časové obdobie vystupujú otázky užívania marihuany v medicíne a na rekreáciu. Každý vie o tom, že v Holandsku je marihuana legálna a dá sa bežne kúpiť v špecializovaných predajniach. Aj Česko sa postavilo k otázkam používania tejto rastlinky pomerne liberálne. V štyroch štátoch USA – Aljaška, Colorado, Oregon a Washington je marihuana na medicínske účely už úplne legálna a čo sa týka jej rekreačného využitia, prešla procesom dekriminalizácie. Na oko by sa zdalo, že tento trend už nemá dôvod zastať a mal by sa rozšíriť do ostatných krajín západnej civilizácie, čo sa však nedeje. Neriešenie tohto problému sa zvykne pripisovať veľkým medicínskym korporáciám a iným druhom biznisu, pre ktoré by marihuana ako liek znamenala stratu zisku. Pravda je však pravdepodobne úplne inde.

 

Zdroj: interez.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím