Na americko-mexickej hranici našli tunel na pašovanie drog a 10 ton marihuany

Foto: REUTERS
Konopkar, 23. októbra 2015

Mexické úrady skonfiškovali približne desať ton marihuany v dôkladne prepracovanom tuneli so systémom koľají a vozňov, ktorý siahal až do amerického mesta San Diego a vybudovali ho na pašovanie drog z mexickej Tijuany do USA. Informovala o tom tlačová agentúra AP s odvolaním sa na štvrtkové vyhlásenie mexických úradov.

Uvedený tajný tunel patrí k najdlhším a najprepracovanejším, aké doteraz objavili na americko-mexickej hranici. Podzemná chodba je tri metre hlboká a približne 800 metrov dlhá – približne tri štvrtiny jej dĺžky sa nachádzajú v Tijuane a zvyšok v San Diegu. Tunel je aj osvetlený, má ventiláciu a súčasťou konštrukcie sú kovové nosníky zabraňujúce zrúteniu.

Nie je známe, či boli cez tunel úspešne prepašované nejaké drogy a či má už východ na území USA.

Danú oblasť má zväčša pod kontrolou mexický drogový kartel Sinaloa, ktorého vodca Joaquín „El Capo“ Guzmán ušiel v júli z najstráženejšieho väzenia Mexika takisto cez dômyselne vybudovaný tunel.

Mexická polícia vyhlásila, že v súvislosti s objavením pašeráckeho tunela zadržala 16 ľudí pre podozrenie z obchodovania s drogami. Zadržaní sú podľa nej napojení na zločineckú skupinu, ktorá operuje v štáte Jalisco, čo je zrejme narážkou na tamojší kartel Nová generácia Jalisca.

Zadržané osoby sú vo veku 21-50 rokov a mexické úrady ich prekvapili, keď prišli do veľkoskladu v Tijuane so zatykačmi. Nepadli pritom žiadne výstrely, informovala polícia. Samotné drogy boli uložené v 873 balíkoch.

V posledných rokoch sa na americko-mexickej hranici našli desiatky tunelov – tie najdômyselnejšie boli vybavené hydraulickými výťahmi a elektrickými vozňami.

Americké San Diego susedí s mexickou Tijuanou a vytvárajú spoločnú aglomeráciu. Táto oblasť je medzi pašerákmi populárna, pretože do pôdy sa ľahko hĺbi rýpadlami a pneumatickými zariadeniami a na oboch stranách hranice sa nachádzajú sklady, ktoré poskytujú úkryt nákladným autám aj ťažkým zariadeniam.

 

Zdroj: hnonline.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím