Portugalsko úspešne dekriminalizovalo drogy pred 14 rokmi

Foto: WEB
Konopkar, 22. októbra 2015

Portugalsko dekriminalizovalo požívanie všetkých drog v roku 2001. Marihuana, kokaín, heroín, na čo si len spomeniete – Portugalsko sa rozhodlo, že bude držbu a požívanie malých množstiev týchto drog považovať za problém verejného zdravia, nie kriminálny problém. Drogy boli stále nelegálne, samozrejme. Keď vás s nimi chytia po novom, znamená to malú pokutu a možno odporučenie na liečebný program – nie pobyt vo väzení a kriminálny záznam.

Medzi portugalskými dospelými sú len 3 úmrtia na predávkovanie drogami na každých 1 000 000 obyvateľov. Porovnateľné čísla v ostatných krajinách majú rozsah od 10,2 na milión v Holandsku cez 44,6 na milión v Spojenom kráľovstve až po 126,8 na milión v Estónsku. Priemer EÚ je 17,3 na milión.

Čo je možno podstatnejšie, správa poukazuje na to, že požívanie „legálnych drog“ – ako je takzvaná „syntetická“ marihuana, „soľ do kúpeľa“ a podobne – je v Portugalsku nižšie než v ktorejkoľvek inej krajine, pre ktorú existujú spoľahlivé údaje. Toto dáva dosť intuitívny zmysel: prečo sa trápiť s falošnou marihuanou alebo nebezpečnými falošnými drogami, keď môžete dostať skutočné drogy? Toto je zrejme pozitívny vývoj pre verejné zdravie v tom zmysle, že mnohé falošné drogy, ktoré ľudia vyrábajú aby obišli existujúce drogové zákony, majú strašné a často smrtiace vedľajšie účinky.

Požívanie drog a úmrtia nimi zapríčinené sú komplikovaným javom. Majú mnoho základných príčin. Nízka miera úmrtí v Portugalsku sa nedá prisúdiť výlučne dekriminalizácii. Ako povedal Dr. Joao Goulao, architekt dekriminalizačnej politiky v krajine, „je veľmi ťažké identifikovať príčinnú súvislosť medzi dekriminalizáciou samotnou a pozitívnymi tendenciami, ktoré sme videli.“

Stále je však veľmi jasné, že dekriminalizácia nemala vážne následky, ktoré jej oponenti predpovedali. Ako tvrdí Transform Drug Policy Institute vo svojej analýze portugalských drogových zákonov, „skutočnosťou je, že drogová situácia v Portugalsku sa v niekoľkých kľúčových oblastiach významne zlepšila. Čo je najpozoruhodnejšie, nákazy HIV a úmrtia súvisiace s drogami sa znížili, kým k dramatickému nárastu v požívaní, ktorého sa niektorí ľudia obávali, nedošlo.“

Zatiaľ čo americké štátne zákonodarné zbory diskutujú o záležitostiach, ako je legalizácia a dekriminalizácia marihuany v nasledujúcich rokoch, portugalské 15-ročné skúsenosti môžu byť informatívne.

 

Zdroj: protiprudu.org

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím