OSN chce skončiť s trestami za drogy. Vyzve aj našu vládu

Foto: beapeacekeeper.com
Konopkar, 19. októbra 2015

Miliardár Rchard Branson zverejnil tajný dokument. Kancelária pre zločin a drogy pri OSN chce vyzvať všetky vlády na svete, aby drogy pre osobnú potrebu už neboli zločinom.
Jedna „zelená“ cigareta, či pár gramov tvrdej drogy vo vrecku. Držanie drog, aj keď sú len na osobnú spotrebu, je u nás trestné. Tomu by však malo odzvoniť. OSN má v pláne vyzvať všetky vlády na svete, aby dekriminalizovali úplne všetky drogy pre osobnú spotrebu.

 

Len priestupok

Znamená to, že policajti nebudú môcť zatknúť človeka, ktorý má pri sebe čo i len dávku drogy. Prísne tresty pre dílerov by však mali ostať. S touto informáciou prišiel britský miliardár Richard Branson, ktorý sa podľa vlastných slov dostal k nezverejnenému dokumentu OSN.

Miliardár bol týmto plánom taký nadšený, že nevydržal a zverejnil na svojom blogu. Vraj aby si „nemohol nikto rozmyslieť jeho zverejnenie“. Oficiálne má dokument uzrieť svetlo sveta už čoskoro. Na konferencii v Malajzii.

„Je to veľmi osviežujúci posun na dlhej ceste k tomu, aby sme prestali zbytočne kriminalizovať milióny užívateľov drog na celom svete,“ píše Branson. Podľa neho je to znak, že svet pomaly prestáva vnímať drogy ako zločin, ale ako záležitosť ohrozujúcu zdravie.

 

Vo svete sa už začalo

Vo väčšine krajín sú drogy stále zločinom, hoci niektoré štáty už tresty za drogy výrazne zmiernili, či zrušili. Napríklad Holandsko je známe tým, že sa tu v obchodoch na to určených môže konzumovať marihuana. Portugalsko pristúpilo k dekriminalizácii všetkých drog už v roku 2001. V USA sa nedávno vláda rozhodla, že legalizuje marihuanu vo všetkých štátoch.

Minulý rok sa o dekriminalizácii malého množstva drog hovorilo aj na Slovensku. Vláda ani parlament však zatiaľ tento návrh do praxe nepretavili.

Dekriminalizáciu drog odporúča aj americký ekonóm Milton Friedman. Vypočítal, že náklady štátu na boj proti marihuane sú 7,7 miliardy dolárov ročne. Legalizácia tejto rastliny by naopak priniesla do rozpočtu viac ako šesť miliárd za rok.

 

Zdroj: aktuality.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím