Chorváti legalizovali marihuanu. Bude však len na predpis

Foto: WEB
Konopkar, 16. októbra 2015

V Chorvátsku je od štvrtka legálne používať marihuanu na liečebné účely u pacientov, ktorí trpia závažnými ochoreniami ako sú rakovina, roztrúsená skleróza, AIDS a epilepsia. Umožňuje to príslušný právny predpis ministerstva zdravotníctva, ktorý vstúpil do platnosti.

Chorvátske médiá v tejto súvislosti však kritizujú, že v krajine zatiaľ nie sú registrované žiadne lieky, ktoré obsahujú tetrahydrocannabinol (THC), teda aktívnu látku obsiahnutú v konope.

THC má analgetické vlastnosti, a pomáha preto pri bolestiach. Uľavuje rovnako od symptómov ľuďom postihnutým chorobou AIDS a pacientom s rakovinou, ktorí prechádzajú chemoterapiou. Zvyšuje totiž chuť do jedla a znižuje pocity nevoľnosti.

Ministerstvo zdravotníctva upozornilo, že domáce pestovanie konope je naďalej nezákonné. Prípravky na báze marihuany budú dostupné výhradne na lekársky predpis. Na základe limitu stanoveného novou legislatívou môžu jednému pacientovi predpísať maximálne 0,75 gramu THC na mesiac.

Rozhodnutie legalizovať užívanie marihuany na liečebné účely bolo v Chorvátsku prijaté po niekoľkomesačnej kampani stúpencov tohto využitia drogy. Denník Jutarnji napísal, že Chorvátsko je dvanástou európskou krajinou, ktorá to umožnila – po Česku, Fínsku, Francúzsku, Taliansku, Nemecku, Holandsku, Portugalsku, Rakúsku, Rumunsku, Španielsku a Veľkej Británii.

 

Zdroj: etrend.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím