Výskumníci vidia budúcnosť v konopných poliach

Foto: Marianna Mikešová, Pravda.sk
Konopkar, 28. septembra 2015

Z konope môžete spraviť koláč, ale aj betón.

Extrémne široké využitie má stigmatizovaná rastlinka s názvom konopa siata, ktorá bude možno v budúcnosti opäť hojne pokrývať slovenské polia. Netreba si ju mýliť s konopou indickou, oproti nej obsahuje len zanedbateľné množstvo THC. Čaj z jej listov má podľa odborníkov pozitívny vplyv na nervový a srdcovocievny systém, pomáha aj pacientom po chemoterapii. Zdravé koláče či pagáče sa dajú upiecť primiešaním konopnej múky, konopný proteín zas pomôže športovcom zvýšiť príjem bielkovín.

„Pred piatimi rokmi sme začali s programom, ktorý má pomôcť vrátiť na naše polia plodiny, ktoré sa na Slovensku kedysi pestovali, konopa je jednou z nich. Robíme rôzne výskumy na jej využitie, chceme, aby sa o nej viac hovorilo a chceme vyvrátiť lživé informácie o tom, že konopa siata je droga,“ vysvetlila Michaela Havrlentová z Katedry biotechnológií UCM.

Konopa podľa nej zmizla z polí vtedy, keď sa začali vyrábať nové druhy umelých materiálov. „Bolo to podobne ako s makom. Niekto využil vo svoj prospech to, že príbuzná indická konopa obsahuje THC. Vo veľkom sa potom začala sadiť repka olejná a kukurica, ktoré boli pre poľnohospodárov výhodnejšie,“ dodala výskumníčka.

Odborníci tvrdia, že z tejto super-rastliny sa dá vyrobiť až 30-tisíc produktov, napríklad aj špeciálny druh betónu, ktorý je ľahký a ekologický. Okrem toho má využitie v automobilovom, textilnom, farmaceutickom či potravinárskom priemysle. Konopa má tiež pozitívny vplyv na pôdu, pretože v nej rýchlo rastie a zároveň ju regeneruje. Jej pestovanie však podlieha špeciálnym pravidlám, nemôže si ju preto doma zasadiť ktokoľvek.

 

Zdroj: pravda.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím