Myslíte si, že najviac marihuany sa fajčí v Holandsku? Ste na veľkom omyle! Pozrite si aktuálne štatistiky

Foto: thetab.com
Konopkar, 27. augusta 2015

Drogy majú vplyv na naše zdravie, produktivitu, sociálny život a ďalšie faktory. Mnohé štáty proti nim bojujú, inde nie sú nejakým veľkým problémom. Skupina odborníkov zo Spojených štátov amerických, Recovery Brands, sa preto rozhodla porovnať užívanie drog v USA a v Európe. Zapotili sa a vytvorili mapy ukazujúce nečakané zistenia. Na jednej z nich môžeme vďaka zozbieraným údajom z rokov 2003 – 2014 od OSN a UNODC vidieť, koľko ľudí sa dostane do kontaktu s marihuanou aspoň raz do roka. Mysleli ste si, že na špičke bude Holandsko? Zle, rebríčku kraľuje Island!

V zemi ohňa a ľadu fajčí marihuanu priemerne každých 160 – 190 osôb na 1 000 ľudí. Zaujímavým faktom je, že marihuana je na Islande zakázaná, no ak vás nájdu s malým množstvom, dostanete iba pokutu. Je celkom nejasné, prečo je taká populárna, avšak pravdepodobne je to kvôli tomu, že pivo bolo na Islande zlegalizované iba pred 25 rokmi (!) a tvrdý alkohol je príliš drahý. Na druhom mieste sa umiestnili Spojené štáty americké so 130 – 160 osobami na 1 000 ľudí. Tretie miesto obsadilo Španielsko s 10% obyvateľmi fajčiacimi marihuanu. Ako je to s jej cenou? Aj keď sa podobné štatistiky získavajú obtiažne, v USA kúpite jeden gram za 9 až 13 eur, no v Európe sú ceny vyššie. V Nórsku a Fínsku sú náklady za gram 18 až 22 eur a na Cypre, Malte a Islande je konope možné kúpiť za 22 až 31 eur.

 

uzivanie-marihuany-svet-statistika-2003-2014

 

Prejdime na kokaín. Prvé miesto USA, druhé Španielsko. V obidvoch krajinách holduje kokaínu 23 osôb na 1000 ľudí. Špekuluje sa, že 94% všetkých eurobankoviek cirkulujúcich v Španielsku má stopy po kokaíne. Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDZ) tvrdí, že Španielsko je pre drogy vstupnou bránou do Európy. Na ďalších priečkach sa umiestnila Malta, Írsko a Holandsko.

Teraz prichádza na rad alkohol. Na čelo tohto rebríčka sa dostalo Nórsko, kde počas minulého roka až 893 dospelých osôb na 1 000 ľudí užívalo alkohol. Za severskou krajinou nasleduje Nemecko, Fínsko, Francúzsko a Írsko. Podobne ako na Islande, aj v Nórsku je alkohol veľmi drahý, ale od sedemdesiatych rokov minulého storočia sa jeho konzumácia veľmi zvýšila, keď momentálne až 10 percent 15-ročných detí si aspoň raz do týždňa vypije. Slovákov predbehli aj bratia Česi či Slovinci. „Čiernou ovcou“ je zasa Turecko s najmenšími hodnotami.

Ako už bolo spomenuté v popise článku, aj Slovensko sa v jednom z rebríčkov umiestnilo na pozoruhodnom mieste. Dostupnosť liečebných zariadení máme druhú najlepšiu, hneď po Írsku, kde pomohli až 39% pacientom. Dokonca lepšiu ako v USA.

Spojené štáty americké sú známe pre svoje tvrdé postupy proti dílerom a užívateľom drog a vďaka nim sú aj úspešné. Druhé miesto patrí, už v tomto článku známemu, Španielsku. Na záver si pozrite ešte zopár ďalších máp.

 

Zdroj: refresher.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím