Výkonný výbor SAZ znížil Bicianovi trest za marihuanu

Foto: TASR
Konopkar, 11. augusta 2015

Trnava/Bratislava (SITA) – Výkonný výbor Slovenského atletického zväzu (SAZ) znížil na sobotnom rokovaní v Trnave pôvodný trest zastavenia činnosti pre prekážkara a viacbojára Andreja Biciana (na snímke) z 18 mesiacov na osem od 2. júna 2015 do 1. februára 2016. Tridsaťjedenročný atlét Slávie UK Bratislava mal 9. mája na bratislavskom 1. kole ligy pozitívny antidopingový test na zakázanú látku carboxy-THC zo skupiny kanabinoidov (marihuana).

Bician sa proti dištancu v zákonnej lehote 15 dní odvolal, takže VV SAZ prerokovával jeho prípad znova. Vzhľadom na viacero faktov sa rozhodol pre redukciu pôvodne mimoriadne prísneho trestu, keďže vo svete je sankcia za túto látku zvyčajne od napomenutia po jeden rok. „Dôležité je, že daná látka (marihuana) nie je dopingová látka, ktorá by mala potenciál zvýšiť športový výkon najmä v atletike, kde pôsobí opačne,“ uvádza sa v zdôvodnení, pričom sa prihliadalo aj na Bicianovu doterajšiu občiansku i športovú bezúhonnosť a tiež fakt, že pri vyšetrovaní prípadu aktívne spolupracoval a vyjadril verejne (aj v médiách) ľútosť ohľadne svojho nerozvážneho počínania.

Andrej Bician na vypočutí disciplinárkou SAZ v Skalici 21. júna priznal porušenie antidopingových pravidiel a zdôraznil, že cieľ jeho konania nebolo zvýšenia športovej výkonnosti. Pripustil, že urobil veľkú chybu, keď z nerozvážnosti prijal do svojho organizmu zakázanú látku v potrave. Prejavil však snahu o nápravu.

Výkonný výbor SAZ sa zaoberal aj odvolaním diskára Mateja Gašaja v zastúpení advokáta Ivana Košťála & Partners proti dvojročnému dištancu (od 15. 9. 2014 do 14. 9. 2016) za pozitívny antidopingový test na zakázanú anabolickú látku dehydrochlórmetyltestosterón, ktorú mal 13. júna 2014 na majstrovstvách Slovenska v Banskej Bystrici. Nitriansky atlét odmietol vedomé užitie zakázaného prípravku, jeho žiadosť o nižší trest však DK SAZ vlani v septembri v súlade s pravidlami odmietla. Gašaj teraz v rámci odvolania argumentoval tým, že chemický rozbor výživového doplnku Hemo Rage Black, ktorý užil bezprostredne pred pozitívnym antidopingovým testom, obsahoval výrobcom nedeklarovaný dehydrochlórmetyltestosterón. VV SAZ napriek tomu nemohol Gašajovi znížiť trest, pretože na túto látku sa podľa pravidiel nevzťahuje možnosť redukcie trestu za nijakých okolností.

Prípad 5-násobného majstra SR je podobný ako kauza špičkového slovenského vzpierača Richarda Tkáča, ktorý mal v auguste 2011 vo vzorke anabolický steroid boldenon a jeho metabolit 1-androstendión. Tkáč tvrdil, že nič zakázané neužil a na vlastné náklady si nechal analyzovať výživový doplnok, ktorý užíval. Akreditované antidopingové laboratórium v rakúskom Seibersdorfe však v ňom zistilo prítomnosť 1-androstendiónu, ktorý je schopný v ľudskom organizme metabolizovať na boldenon. Obsah týchto látok tiež nebol výrobcom výživového doplnku deklarovaný, napriek tomu disciplinárna komisia Medzinárodnej vzpieračskej federácie udelila Tkáčovi maximálny, v prípade vzpierania až štvorročný, dištanc.

 

Zdroj: osporte.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím