Podľa novej štúdie marihuana nezvyšuje riziko ochorení dospievajúcich

Foto: VOISIN/PHANIE
Konopkar, 5. augusta 2015

Fajčenie marihuany počas dospievania nezvyšuje riziko vzniku mentálnych alebo fyzických zdravotných problémov v neskoršom veku, tvrdí nový výskum.

Zistenie dáva facku predchádzajúcej štúdii, ktorá zistila, že užívanie marihuany môže zmeniť štruktúru mozgu dospievajúcich a zhoršiť ich pamäť.

Výskumníci z University of Pittsburgh Medical Center a Rutgers University sledovali 408 mužov vekovo od adolescencie až do tridsiatky.

Očakávali zistenie, že marihuana zvýši riziko vzniku rakoviny pľúc, astmy, depresie alebo psychotických symptómov, vrátane halucinácií. Prekvapivo ale nenašli medzi chorobami a fajčením marihuany vôbec žiadnu súvislosť. 

Štúdia je jedna z mála, ktorá skúmala život fajčiarov konope počas viac ako dvoch desaťročiach.

„To, čo sme našli, bolo trochu prekvapujúce,“ povedal vedúci výskumník Jordan Bechtold, výskumný pracovník na University of Pittsburgh Medical Center.

„Neboli zistené žiadne rozdiely vo výsledkoch psychického alebo fyzického zdravia, ktoré sme namerali bez ohľadu na množstvo alebo frekvenciu fajčenia marihuany počas dospievania.“

Jedno z prelomových zistení výskumu naznačuje, že aj ľudia, ktorí boli ťažkí a chronickí fajčiari marihuany, nečelili žiadnemu zvýšenému riziku vzniku psychického alebo fyzického ochorenia.

Predchádzajúca štúdia ukázala, že dlhodobí fajčiari marihuany majú údajne viac depresie ako ich triezvi kamaráti.

Ale v tejto štúdii Bechtold vyhlásil, že toto spojenie bolo „nafúknuté“.

Konope je legalizované v mnohých štátoch po celej Amerike.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím