Čertova záhradka: So zakázanými kvetmi sa nehrajte, obdivujte len ich krásu

Foto: Profimedia
Konopkar, 25. júla 2015

Európskej únii sa nepáči naše pestovanie maku pre opiáty, ktoré možno pripraviť z makovíc. Pritom v záhradách bežne rastú oveľa nebezpečnejšie kvetiny.

Vedeli ste, že vo svete existujú hortenziové gangy, ktoré fajčia sušené kvety namiesto nelegálnej marihuany? A viete, že smradľavá aksamietnica, popínavá povojnica, efektný náprstník červený, ba aj liečivá šalvia dokážu vyvolať halucinácie podobne ako „tráva“ či LSD? V každom prípade, hoci nejde o zakázané rastliny, tešte sa radšej iba z ich krásy, prípadne využívajte liečebné účinky, no s ich nebezpečnou stránkou neexperimentujte. Môže sa to totiž skončiť až smrťou!

 

Hortenziový joint

Sušené hortenziové kvety a listy nepoužívajú niektorí výmyselníci len na výzdobu bytu. Vďaka tomu, že majú podobné účinky ako THC, pre ktoré sa fajčí marihuana, pridávajú ich do tabaku a šúľajú si z nich cigarety. Presvedčení, ako vybabrali so zákonom, pretože na rozdiel od marihuany nie je pestovanie hortenzií ilegálne.

Problém je však ten, že hortenziový joint síce skutočne dokáže vyvolať mierne halucinácie a uvoľnenie, no pri nadmernom fajčení je nebezpečnejší než tráva. Rastlina obsahuje látky patriace k nebezpečným kyanidom. Kto to s fajčením preženie, ten si môže, okrem črevných a dýchacích problémov, extrémne zaťažiť srdce. Navyše, nebezpečná dávka jedu sa môže v tele hromadiť postupne, ak človek fajčí hortenzie pravidelne.

 

Anjeli bez zábran

Obľúbenou rastlinou narkomanov je aj anjelská trúba, čiže durman. Zďaleka totiž nemá anjelské účinky. Človek po ňom stráca zábrany, preto si napríklad odvar z durmanu vtierali ženy pri okultistických seansách do genitálií. Vyvoláva aj halucinácie spojené s lietaním, no najmä človek sa po ňom správa ako opitý, máva „okno“ a všetko o sebe prezradí. Preto ho kedysi využívali aj pri výsluchoch. S durmanom sa neoplatí experimentovať, už malá dávka dokáže zabiť.

 

Zvonenie na infarkt

Smrteľne jedovaté sú aj oveľa menšie zvonce než durman. Na zabitie človeka stačí zjesť dva listy náprstníka červeného, jednej z najkrajších letných kvetín. Digitalis sa hojne využíva vo farmaceutickom priemysle pri liečbe srdcových a obličkových problémoch, depresiách, migrénach… Samozvaných botanikov však zaujíma jeho schopnosť vyvolávať halucinácie. Ak však majú slabé srdce, môže to byť veľmi nebezpečné. Zahrávajú sa rovnako, ako keby experimentovali s liekmi na srdce, pretože rastlina dokáže extrémne zrýchliť srdcový tep.

 

Tabak Indiánov

Aksamietnice sú veľmi obľúbené, lebo nie sú náročné na pestovanie a kvitnú celé leto. Ich smradľavá „vôňa“ navyše odpudzuje niektorý škodlivý hmyz, preto sa sadia aj do zeleninových záhonov. Indiáni však mali pre ne iné využitie. Pridávali si ich do fajok, lebo pôsobia mierne psychedelicky.

Podobne využívali aj ďalšiu našu populárnu letničku, modrú lobéliu, ktorá takisto dokáže poriadne zamotať hlavu a vyvolávať miernu eufóriu. Našťastie, tieto kvietky nie sú jedovaté. Lobelkové cigarety môžu dokonca poslúžiť fajčiarom pri zbavovaní sa nikotínovej závislosti. No a čaj z kvetov aksamietnice pomôže po opici.

 

Zradný pupenec

Podobné účinky ako LSD majú semená ťahavej letničky – povojnice purpurovej alebo aj obyčajného bieleho pupenca, ktorý sa šplhá v každej záhrade či na lúke. Než s nimi však začnete experimentovať, uvedomte si, že tieto rastliny dokážu zabiť aj koňa! To už radšej siahnite po šalvii. Okrem toho, že je dobrá na kašeľ, bieli zuby a odstraňuje zápach nôh, podľa literatúry vyvoláva mierne halucinácie a pocit, že dokážete iným čítať myšlienky.

 

Zdroj: pluska.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím