10 najpoužívanejších ilegálnych drog na svete

Foto: HIGHLIFE.SK
Konopkar, 21. júla 2015

Je snáď všeobecne známe, že obchodovanie s drogami je už istý čas svetovým fenoménom. Pestovanie, výroba, distribúcia a konečný predaj vynášajú ročne viac než 500 miliárd dolárov, a to je len chabý odhad. Navyše, v poslednej dekáde sa rapídne zvýšil dopyt a tak aj celkový predaj drog, hlavne kvôli jednému dôležitému faktoru: ľudia užívajú viac druhov drog naraz. Existuje teda nespočetné množstvo kombinácií a druhov “stavov”.

Každý deň vraj vznikne nová droga. Za najviac nebezpečné sú používané tie syntetické – a to preto, lebo je pri nich tenká hranica medzi stavom “high” a predávkovaním. Syntetické drogy však zažívajú svoj boom hlavne pre striktné zákazy tých “prírodnejších” drog. A vďaka tmavým zákutiam internetu je obchodovanie s typom nových syntetických drog takmer nezistiteľné.

Vraví sa, že alkohol a nikotín sa tiež dajú považovať za návykové drogy, tento zoznam však obsahuje 10 najviac používaných ilegálnych drog na svete.

Pozor – tento zoznam nie je žiaden “to do list”.

 

10. Syntetická marihuana

Kvôli globálnemu zásahu proti výrobe drog sa užívatelia začali prikláňať ku koreniu, ktoré má podobné účinky ako marihuana. Nárast obľúbenosti tejto drogy má na svedomí aj to, že je ťažké ju vystopovať pri klasickom teste na drogy. Podľa zdrojov je látka vyrábaná v Číne a dovážaná do Európy a – je približne tisíckrát silnejšia ako marihuana.

 

9. Benzodiazepíny

Ako lieky na predpis sú tieto tabletky používané ako liek na nespavosť, záchvaty, svalové křče a šok pri liečení alkoholizmu. Benzodiazepíny sú jednými z tých drog, ktoré sú však väčšinou kombinované práve s alkoholom a užívané vo forme tabliet či dokonca vdychovaním.

 

8. Ketamín

Ten sa začal používať v roku 1965, pretože úspešne tlmil bolesť po ťažkých operáciách. Samozrejme by to neboli ľudia, keby jeho účinky nezačali využívať aj mimo operačných miestností – a pre ich rýchle a viac než hodinové trvanie. V Spojených štátoch, Veľkej Británii, Indii a Kanade je však zakázaný, takže jeho výroba sa vzťahuje hlavne na Európu a južnú časť Číny.

 

7. Šalvia

Táto na prvý pohľad nevinná rastlinka je novodobou hrozbou verejného zdravia, práve kvôli schopnosti “dostať človeka do úplne iného sveta”, fajčením alebo žúvaním jej listov. Po niekoľkých minútach však spôsobuje silnú paranoju a kompletnú stratu motoriky.

 

6. LSD

Najobľúbenejšia droga, ktorá mení náladu je zároveň druhou najpredávanejšou za rok 2014. Nával emócií, zrýchlenie myslenia, počutie farieb a videnie zvukov – to sú hlavné dôvody užívania tejto drogy už od roku 1940. Vedľajšie účinky sú už o trochu hrozivejšie. Záchvaty paniky, zhoršená pamäť a dočasný zmätok v hlave však nezastavili ľudí od toho, aby ju naďalej používali ako druhotný zdroj kreativity.

 

5. Extáza

Molly, Mandy, éčko – najrozšírenejšia spomedzi tzv. diskotékových drog, hlavne kvôli jej schopnosti urobiť z človeka komunikatívneho draka. Síce sa vlády snažia vystopovať výrobcov tejto drogy, ešte stále má na svedomí ročný príjem viac ako 16 miliárd dolárov. Hlavnými odberateľmi sú západ a východ Európy a juhovýchod Ázie.

 

4. Metamfetamín

Viac známy ako pervitín, perník či piko – je svetovým najväčším zdrojom závislosti na nelegálnych drogách. V roku 2006 sa počet užívateľov tejto drogy vyroval počtu tých, ktorí fičali na kokaíne a heroíne. Obľúbenosť tejto drogy má na konte hlavne fakt, že prináša okamžitú eufóriu a vzrušenie. Je však silno návyková a spôsobuje také nepríjemné stavy, akými sú trhanie zubov či odlupovanie kože.

 

3. Heroín

Semi-syntetická droga derivovaná zo špecifických druhov maku je vysoko návyková a nebezpečná. Má široké spektrum užívania – od vpichovania drogy cez vdychovanie až po análne vloženie. Počas abstinenčných príznakov je užívateľ schopný dokonca vraždiť, aby dostal ďalšiu dávku. Nie nadarmo je teda svetovou najdeštruktívnejšou drogou, najviac vyrábanou v Afganistane.

 

2. Kokaín

Na svete je okolo 17 miliónov užívateľov tejto drogy. Je teda celkom pochopiteľné, že jej predaj vynáša ročne viac než 110 miliárd dolárov. Gangy by urobili čokoľvek pre plynulý chod ich obchodov, preto je kokaín drogou, ktorá robí najviac rozbrojov. Najväčšími producentmi kokaínu sú Argentína, Venezuela, Peru a Kolumbia.

 

1. Marihuana

Najbežnejšia droga na svete. Každý tretí Američan ju vyskúšal v istom štádiu svojho života a nie je teda obrovským prekvapením, že predaj marihuany vynáša ročne 300 miliárd dolárov. Pestovanie rastliny je rozšírené takmer všade, no stále sa najviac s touto drogou spája Jamajka. Severná Afrika a Maroko sú zas najväčšími producentmi hašišu.

 

Zdroj: highlife.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím