Konopa nie je marihuana

Foto: WEB
Konopkar, 19. júla 2015

A rozdiel je v púhom géne

Iste, oba názvy sa vzťahujú na rastlinu druhu Cannabis sativa z čeľade konopovité (Cannabaceae). Avšak zatiaľ čo “technická” konopa je dôležitým zdrojom odolných vlákien, výživných semien alebo palivového oleja, “farmakologická” marihuana sa primárne využíva ako psychoaktívna droga. Problémom však je, že tento principiálny úžitkový rozdiel nie je adekvátne reflektovaný platnou legislatívou. A nielen u nás.

Napríklad len minuloročný konopný biznis s vláknami a semenami v USA mal hodnotu 600 miliónov dolárov. Lenže aj napriek zvyšujúcej sa popularite tejto ekonomicky významnej rastliny, komerčné pestovanie konopy je v krajine strýčka Sama dodnes zakázané. (Na rozdiel od marihuany, ktorá bola nedávno legalizovaná na Aljaške, v Oregone, Colorade a vo Washingtone). V dôsledku čoho sa všetky konopné produkty musia do Spojených štátov dovážať. Asi jediným dôvodom tohto nešťastného stavu je (ne/oprávnená) obava zo zneužitia konopy na “marihuanové” účely. To je však nielen že nedôvodnené, ale v prípade potreby už aj pomerne dobre riešiteľné.

Hlavným rozdielom medzi konopou a marihuanou je totiž (okrem iného) najmä prítomnosť a zastúpenie konkrétnych kanabinoidov v oboch rastlinných kultivaroch. Zatiaľ čo marihuana je bohatá na psychoaktívny tetrahydrokanabinol (THC), konopa obsahuje najmä neeuforizujúci kanabidiol (CBD). Nuž a dnes už vieme, prečo. Po 12 rokoch výskumu sa botanikom z University of Minnesota podarilo nájsť inkriminovaný gén, ktorý tak sakramentsky odlišuje konopu od marihuany. (Mimochodom, obe variety sú navidomoči rôzne aj púhym pohľadom: zatiaľ čo konopa je vysoká a robustná, marihuana je nižšia a subtílnejšia). Tento dôležitý objav by mohol značne uľahčiť život pestovateľom konopy, ktorí už dlhodobo (a správne) argumentujú tým, že ich “technický” fytoprodukt by nemal byť tak striktne regulovaný, ako je tomu u marihuanových narkotík.

 

Zdroj: dennikn.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím