Slováci pašovali drogy do Japonska, v gangu boli na vysokých pozíciách

Foto: WEB
Konopkar, 14. júla 2015

BRATISLAVA – Slováci pašovali veľké množstvá drog z Iránu do Japonska. V medzinárodnom gangu mali dokonca vysoké vedúce pozície. Kartely, pre ktoré pracovali, distribuujú metamfetamín na tony.

NAKA pomohla pri odhalení drogového kartelu. Ten organizoval pašovanie z Iránu do Japonska. Príslušníci NAKA ešte koncom leta v roku 2013 operatívne získali informácie o tom, že slovenskí občania sa mali zapojiť do siete pašerákov drog v Južnej Amerike, Austrálii a Japonsku.

Začiatkom roka 2014 mali mená konkrétnych ľudí, vedeli o spôsobe pašovania, poznali úkryty aj trasy.

 

Prví zadržaní

„Už v roku 2013 poskytla informáciu partnerským zložkám, vďaka ktorej sa podarilo zadržať prvého Slováka s drogami na medzinárodnom letisku Narita (Tokio) s troma kilogramami metamfetamínu,“ informuje hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Vtedy sa im podarilo zadržať dvoch Slovákov a troch Čechov so 7 a pol kilogramami drogy. „Dvoch Slovákov s piatimi kilogramami metamfetamínu sa podarilo zadržať na letisku v Manchestri a jedného Slováka s dvoma kilogramami drogy v Antalyi v Turecku,“ pokračuje Slivka.

 

Vysoké pozície

Okrem nich Britská polícia zadržala a obvinila štyroch Slovákov a troch Čechov. V Japonsku odsúdili jedného Čecha a dvoch našincov a v Turecku jedného. Drogy zabezpečovali z Iránu a prevážali ich do Turecka či Arménska. Českí a Slovenskí kuriéri ich letecky cez Veľkú Britániu v kufroch pašovali do Japonska.

„Vysoké pozície v karteli zastávali podľa zistení polície Slováci z východoslovenského regiónu, ktorí dlhodobo žijú a pracujú vo Veľkej Británii,“ upresňuje Slivka.

 

Dvanásť miliónov dolárov

Slováci žili v anglickom Manchestri. Mali na starosť prepravu drog a zháňanie vhodných kuriérov z Česka a od nás. Kupovali im letenky, zabezpečovali v Tokiu ubytovanie a dávali im inštrukcie, ako sa majú počas cesty správať a komu drogy odovzdať. Za toto dostali 4 tisíc libier.

Iránske drogové kartely za zaoberajú drogami v tonových množstvách. Celková hodnota zaisteného metamfetamínu by sa na japonskom trhu vyšplhala na 12 miliónov amerických dolárov.

Operácia SUNRISE bola historicky najväčšou protidrogovou akciou, na ktorej sa slovenská polícia zúčastnila. Rovnako ide o historicky najväčší počet slovenských páchateľov, ktorí boli angažovaní v tomto prípade.

 

Zdroj: noviny.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím