Po marihuane sú dnes hitom „kúpeľové soli“ prekladané alkoholom

Foto: WEB
Konopkar, 4. júna 2015

BRATISLAVA – Situácia s drogami na Slovensku je pomerne stabilizovaná, no aj tak sa treba mať na pozore. Zvyšuje sa totiž ich účinnosť a neustále pribúdajú takzvané dizajnérske drogy. Na stredné a vysoké školy okrem toho čoraz viac preniká marihuana.

Ako pri zverejnení výročnej správy Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú činnosť informovali slovenskí odborníci, celoeurópske trendy sa prejavujú aj u nás.

„Sme taký šedý priemer. Základné veci máme pod kontrolou,“ uviedla pre Aktuálne.sk Eleonora Kastelová, zástupkyňa vedúceho Národného monitorovacieho centra pre drogy. Dopyt po heroíne klesá, najužívanejšími drogami sú marihuana, pervitín a extáza.

Heroín je na ústupe, hoci jeho dostupnosť by sa mohla zvýšiť, pretože k nám prúdi hlavne z Afganistanu. Jeho množstvo, ktoré na európskom kontinente zachytili v roku 2013 – 5,6 tony, sa však zaraďuje medzi najnižšie za posledných desať rokov.

 

Marihuana na školách

„Aj na Slovensku je najrozšírenejší kanabis. Zvyšuje sa i počet ľudí, ktorí sa z jeho závislosti idú liečiť, a aj odsúdených za trestné činy bolo najviac spojených s kanabisom,“ spresnila Kastelová.

Znepokojujúce je, že marihuana, ktorá má dominantné postavenie na trhu, ohrozuje čoraz viac študentov stredných a vysokých škôl. To, že túto ľahkú drogu vyskúšali, podľa najnovšieho prieskumu priznáva už takmer tretina stredoškolákov a bezmála polovica vysokoškolákov. Skúsenosť s marihuanou má aj 2,3 percenta žiakov základných škôl.

Napriek tomu, že rozšírenosť tejto drogy je vysoká, dobrou správou podľa odborníkov je, že sa počet ich užívateľov stabilizoval.

 

Prekvapenie v odpadových vodách

To, čo odborníkov nedávno zaskočilo, bolo zistenie, že sa u nás užíva aj dosť kokaínu, o ktorom si predtým mysleli, že je zriedkavý.

Údaje o užívaní drog totiž pochádzajú hlavne z takzvaných populačných prieskumov. Tie sa robia prostredníctvom ankiet, rozhovorov alebo anonymných dotazníkov a kokaín sa v nich takmer nevyskytoval. Podľa týchto výsledkov ho malo užívať iba 1,1 percenta ľudí od 15 do 34 rokov a 0,6 percenta od 15 do 64 rokov.

„Preto sme kokaínu ani nevenovali pozornosť. To, že sa u nás veľmi neužíva, sme si vysvetľovali tým, že Slováci naň nemajú peniaze,“ zdôvodnila Kastelová.

O to väčšie bolo prekvapenie, keď prišli výsledky z analýzy psychoaktívnych zlúčenín v odpadových vodách. Tá na základe údajov z 29 čističiek zistila, že sa tam kokaín vyskytoval ako tretia najčastejšia droga – hneď po pervitíne a marihuane.

Vyššiu spotrebu kokaínu zaznamenali v podobných rozboroch aj na hudobných festivaloch Pohoda a Lodenica v roku 2013 (na oboch sa zúčastnilo dokopy asi 40-tisíc návštevníkov). Okrem toho sa tam objavila aj extáza, amfetamíny či rôzne liečivá.

 

Kokaín v hlavnom meste

Z analýzy odpadových vôd vyplýva, že najväčší výskyt kokaínu evidovali v Bratislave, v iných mestách sa už výsledky líšili.

„Vysoký výskyt v Bratislave sa dá vysvetliť väčšou kúpyschopnosťou jej obyvateľstva, ako aj dostupnosťou Viedne či Budapešti, kde sú zdroje tejto drogy,“ vysvetlila Kastelová.

Ľudia závislí od kokaínu pritom vyhľadávajú liečbu len zriedka. Na rozdiel od heroínu, ktorý je opiát, má kokaín stimulačné, povzbudzujúce účinky.

„Závislosť od neho nie je taká devastačná ako od heroínu. Človek ho môže užívať, aby sa nabudil, a potom pokojne ide do práce,“ opísala Kastelová.

 

Kúpeľové soli

Obchodovanie s drogami prináša i nové hrozby. Významnú úlohu napríklad zohráva internet, kde vznikajú virtuálne drogové trhy. Zároveň si tam dealeri a užívatelia vymieňajú informácie a radia si navzájom, kde čo zohnať.

Nebezpečenstvo predstavujú i nové psychoaktívne látky, známe tiež ako dizajnérske drogy, kúpeľové soli alebo „smart drugs“.

Sú to drogy, ktoré pôsobia na psychiku tým, že napodobňujú účinky iných psychoaktívnych látok. Mladí ich užívajú najmä v kombinácii s alkoholom, čo už v Európe spôsobilo desiatky smrteľných prípadov.

Európska únia registruje už asi 450 dizajnérskych drog, z ktorých na Slovensko zatiaľ preniklo 81. Vlani sa v Európe objavilo 101 týchto látok, u nás 11.

Najväčšiemu riziku sú vystavení mladí ľudia od 15 do 24, ktorých na dizajnérskych drogách láka ich dostupnosť, cena a účinky. Podľa prieskumu Eurobarometer z minulého roku tieto nové drogy okúsilo už šesť percent Slovákov.

 

Zdroj: atlas.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím