Komentár: Prohibícia marihuany alebo Reefer Madness?

Foto: WEB
Konopkar, 25. mája 2015

Najprv som sa chcel vyhýbať komentárom a zamysleniam, pretože tie prináležia hlavne majstrom-rozprávačom. Už to ale je nejaký čas, čo Konopkar letí, a mnoho rokov, čo sa konope venujem formou bádania a komunikácie. Postoje odporcov rešpektujem, takže aj keď mali komentáre v predošlej ankete najmenej hlasov (6%), nebudem ich ignorovať. Komentár pre Vás pripravil redaktor Andread.

Konope je okázalá rastlina. Kedy sa vlastne začal hromadiť strach a nechuť voči nej? To bohužiaľ presne nevieme. Vieme ale, že hýbe silovými zložkami naprieč celým svetom.

Pripravil som si pre Vás komentáre o problematike zákazu marihuany – teda o jej prohibícii. Ku každému komentáru z tejto série pripomenieme aj kľúčový represívny moment.

 

puta

 

Prohibícia vo filme alebo film Reefer Madness (1936)

Ľudia si často myslia, že prohibičná hystéria sa prvýkrát zrodila v hlavách politikov alebo manažérov vo farmaceutických spoločnostiach. V minulom storočí to bol však práve film, ktorý odštartoval hystériu v Spojených štátoch – v kolíske prohibície, ale aj legalizácie.

 

 

V medzivojnovom období bola na americkom kontinente kvôli prohibícii alkoholu extrémne napätá atmosféra. Film Reefer Madness k tomuto napätiu a strachu ešte viac „dopomohol“. Dnes si môžeme spätne všimnúť, ako takáto neodborná a podpriemerne spracovaná snímka dokáže manipulovať s verejnou mienkou.

 

reefer-madness-3

 

Negatívne mienený ošiaľ

Prohibičná nálada v spoločnosti vytvára domnienky o zneužívaní konope a o tom, ako zotročuje a škodí všetkým naokolo. Toto brzdí výskum blahodarných účinkov, ktoré môžu mať kanabinoidy v marihuane pri rôznych ťažkostiach. Či už je to vysoký tlak v oku, žalúdočné kŕče, alebo ťažkosti po chemoterapiách. Konope obsahuje viacero medicínsky významných látok a častokrát pomôže tam, kde syntetické lieky nestačia. Spôsob podania nemusí byť škodlivý: okrem fajčenia je možné odparovanie, tinktúry, ale aj pečenie vo formách ako palacinky z konopného masla.

 

reefer-madness-4

 

Ako už všetci vieme, každý ľudský organizmus je jedinečný, no a to iste platí aj pri odrodách marihuany. Pri liečbe a výskume môže byť táto znalosť dôležitá.

Medicínski užívatelia konope, ktorí majú lekársky dozor, rámec a dávkovanie – teda terapiu, sú podľa mňa v súčasnosti už nespochybniteľní. A nespochybniteľné je zlepšovanie ich stavu.

 

reefer-madness-5

 

No a tí, čo užívajú konope len rekreačne pre dobrý pocit či úľavu, predsa tiež nechcú uškodiť ostatným. Skrátka nech sa na to pozrieme akoukoľvek optikou, zákazy a strach vôbec nevytvárajú objektívny a užitočný obraz o konope.

 

reefer-madness-2

 

Represívny prístup sa však v minulosti preferoval v rozhodujúcich a medzinárodných momentoch. Obávam sa, že takýto prístup môže brániť prírode, ako aj vedeckému pokroku v oblastiach farmaceutiky, poľnohospodárstva, lesníctva či ekológie, ako aj v iných oblastiach poznania.

 

Autor: Andread

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím