Nevinná marihuana? Nová štúdia ukázala, že to tak nie je

Foto: TASR
Konopkar, 21. mája 2015

Prvá štúdia, ktorá odhalila jej vplyv na dospievajúcich chlapcov.

Mladí muži, ktorí fajčia marihuanu, prejdú pubertou rýchlejšie, no rastú pomalšie ako tí, ktorí ľahkú drogu nikdy neužili. Vyplýva to zo štúdie, ktorú prezentovali vedci z pakistanskej poľnohospodárskej univerzity Pir Mehr Ali Shah v meste Rawalpindi na európskom endokrinologickom kongrese v Dubline. Zistenia zaujali viacerých odborníkov, ktorí veria, že výsledky štúdie pomôžu lepšie pochopiť nebezpečenstvá vplyvu užívania drog mladistvými. Píše portál sciencedaily.com.

Výskum sa zameral na určité hormóny, ktoré u mladých ľudí vplývajú na rast a pubertu. Ich hladinu v krvi pozorovali u 220 neužívateľov marihuany a 217 chlapcoch závislých na marihuane.

Hladiny hormónov, ktoré súvisia s pubertou, ako napríklad testosterón či luteinizačný hormón, boli vyššie u užívateľov marihuany. Naopak hladiny hormónov rastu boli v tejto skupine nižšie. Vedci tiež zistili, že nefajčiari marihuany boli po dovŕšení veku 20 rokov v priemere o štyri kilogramy ťažší a o 11,7 centimetrov vyšší.

Marihuana je najdostupnejšou drogou v Európe. Podľa odhadov ju aspoň raz v živote vyskúšalo až 80,5 milióna Európanov. Posledné dáta Európskeho monitorovacieho centra drog a drogovej závislosti prezrádzajú, že marihuanu užívajú najmä mladí ľudia vo veku 15 až 24 rokov. Rozšírenejšia je viac medzi mužmi ako medzi ženami. Štúdia z Pakistanu je vôbec prvá svojho druhu, keďže sa zamerala na chlapcov v pubertálnom veku. Všetky doterajšie testy totižto skúmali vplyv marihuany na dospelých ľudí, prípadne myši.

 

Zdroj: tvnoviny.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím