Liečba marihuanou je poriadne drahá. Pacienti konope radšej pestujú

Foto: ČTK
Konopkar, 22. apríla 2015

Liečebné konope by mali byť v Česku dostupné aj detským pacientom. Slovensko legalizáciu marihuany na medicínske účely zatiaľ neplánuje.

Možnosť použiť konope na lekársky predpis aj pri liečbe detí. Šesťnásobné zvýšenie maximálnej mesačnej dávky. Rozšírenie radov lekárov, ktorí môžu pacientom predpísať marihuanu.

České ministerstvo zdravotníctva sa po dvoch rokoch od legalizácie konopí na liečebné účely rozhodlo vyjsť v ústrety pacientom trpiacim rakovinou, roztrúsenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, lupienkou či HIV/AIDS a zmeniť doterajšie pravidlá.

Kým na Slovensku nie je liečba konopiami legálna a lekár vám rastlinu nemôže predpísať, naši západní susedia sa rozhodli zmierniť či dokonca zrušiť doteraz platné obmedzenia. Za riekou Morava sa tak znova diskutuje aj o tom, či by marihuanu na predpis nemali preplácať zdravotné poisťovne.

 

Dva pohľady na deti

Azda nikdy v novodobej českej histórii nevzbudila novela vyhlášky z dielne ministerstva zdravotníctva taký rozruch ako tá, ktorou sa rozhodlo významným spôsobom rozšíriť právomoci lekárov vo vzťahu k liečebným konopiam.

Šéf rezortu Svatopluk Němeček (ČSSD) totiž nevidí dôvod, prečo by mal lekárov pri predpisovaní liečebných konopí obmedzovať vek pacienta a prečo by sa spoločnosť nemala spoľahnúť na to, že sú odborníci a dokážu posúdiť, komu marihuana pomôže. Navrhuje, aby boli liečebné konope dostupné aj detským pacientom.

Možnosť, že by ju mohli používať napríklad deti trpiace epilepsiou, však prekáža časti pediatrov. Namietajú, že marihuana môže negatívne poznamenať detskú psychiku.

Lumír Ondřej Hanuš, odborník zaoberajúci sa dlhé roky výskumom konopí, pripúšťa, že u detí a mladistvých do dvadsaťdva rokov existuje potenciálne riziko.

„Konope by mohli uškodiť, ale len veľmi malému percentu a s veľmi malou pravdepodobnosťou, no aj tak to musíme zobrať do úvahy. Konope môžeme akceptovať u detí trpiacich rakovinou, ktorým už lekári nedokážu inak pomôcť. Potenciálne riziko však existuje aj pri liekoch, ktoré sa bežne užívajú,“ uviedol v rozhovore pre český portál idnes.cz.

Medicína podľa neho pozná prípady, keď legálne lieky spôsobili obrovské škody. Rešpektovaný chemik, ktorý pôsobí na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme, pripomína, že účinné látky v konopiach pôsobia na viacero chorôb.

„Vedecké autority už dnes hovoria, že v budúcnosti sa budú pomocou konopí tlmiť nielen symptómy, ale aj liečiť choroby,“ poznamenal pre idnes.cz.

 

Koľko a ako

České ministerstvo zdravotníctva sa chystá uvoľniť aj pravidlá týkajúce sa maximálnej povolenej mesačnej dávky liečebných konopí pre pacienta. Navrhuje, aby sa mesačné maximum zvýšilo z dnešných tridsiatich gramov na stoosemdesiat gramov.

„Obmedzenie na tridsať gramov na mesiac sa javí na základe zahraničných štúdií a výskumov ako neopodstatnené,“ dôvodil ministerský úrad na svojich internetových stránkach.

Hanuš považuje diskusie o mesačných limitoch za nezmyselné. „Musíme hovoriť o kvalite konopí. Ak má nízky obsah účinných látok, tak sa môže sto gramov rovnať tridsiatim gramom kvalitnej konopy,“ zdôrazňuje. Ako príklad uvádza Izrael, kde pacient spolupracuje priamo s pestovateľom, ktorý pre neho nájde odrodu šitú na mieru. Jednu odrodu tak môže dostávať na deň, druhú na noc.

Odborníci českého ministerstva zdravotníctva tiež zvažujú, že zrušia obmedzenia týkajúce sa užívania konopí. V súčasnosti je liečba obmedzená len na perorálnu, teda ústami podávaný medikament vo forme nálevu zo sušených rastlín alebo inhaláciu. Odborníci odporúčajú použiť pri inhalácii vaporizér – špeciálny prístroj na vdychovanie.

Naopak, konope by sa nemali fajčiť ako klasická cigareta – takzvaný joint -, keďže pri jeho spaľovaní sa do tela dostávajú nebezpečné látky a uniká aktívny obsah.

„Spôsobov použitia liečebných konopí je aj pri prípadnom vylúčení jeho spalných splodín viac. Vyhláška by nemala zasahovať do odborných medicínskych detailov a cestu podania by mal špecifikovať lekár bez toho, aby bol vo svojom rozhodovaní akokoľvek obmedzený,“ konštatuje sa v oficiálnej správe ministerstva zdravotníctva.

V budúcnosti by sa tak mohli konope užívať aj v podobe výťažkov alebo mastí. Niektorí konzumenti užívajú marihuanu napríklad zapečenú v koláčoch alebo ako odvar z mlieka či špeciálne maslo. Výrobcovia by mohli z konopí pripraviť extrakt a dávať ho do oleja, koláčov alebo čapíkov.

 

Viac lekárov

Na stredoeurópske pomery je revolučný aj prístup českého ministerstva zdravotníctva k otázke, kto môže konope predpísať. Zámerom autorov vyhlášky je rozšíriť zoznam špecializácií lekárov, ktorí tak budú môcť urobiť. Zatiaľ môžu marihuanu predpísať iba lekári v rámci ústavnej liečby a len prostredníctvom elektronického receptu. Po novom by sa to malo zmeniť.

„Neexistuje žiaden bezpečnostný dôvod, ktorý by mal interných lekárov a ich pacientov diskriminovať v porovnaní s pacientmi lekárov iných odborností, ktorí majú právo predpisovať liečebné konope,“ uvádza sa v dôvodovej správe k novele konopnej vyhlášky.

 

Vysoká cena

Liečba marihuanou je v Česku legálna od apríla 2013, a to ako podporná liečba na zmiernenie ťažkostí dospelých trpiacich rakovinou, sklerózou multiplex či vírusom HIV/AIDS. V praxi sa však takmer nevykonáva. Na lekársky recept si konope kúpilo približne desať pacientov.

Väčšina tých, ktorí rastlinu užívajú neoficiálne ako súčasť podpornej liečby, pestuje konope doma alebo nakupuje na čiernom trhu. Dôvodom je cena. Gram marihuany sa dá v Česku zohnať za päť až deväť eur. Ide však o nelegálny tovar. Liečebné konope z Holandska, ktoré sa predávajú v lekárňach, vyjdú drahšie – približne na 11,50 eura za gram.

Očakávalo sa, že cenu zníži domáci pestovateľ marihuany. Český štátny ústav na kontrolu liečiv však doteraz neuzavrel tender, keďže jeden z účastníkov súťaže podal sťažnosť na protimonopolný úrad. Víťaz tendra Ekoplast Slušovice ponúkal cenu 2,50 eura bez DPH za gram.

Českí pacienti si liečbu konopami hradia z vlastného vrecka. Minister Němeček chce však opäť otvoriť diskusiu, či by mala byť hradená z verejného zdravotného poistenia.

„Tak, aby bola liečba dostupná aj pre tých najmenej majetných a nemohúcich. Pripúšťam, že táto debata asi nebude krátka,“ dodal Němeček, za čo si od českých médií vyslúžil prezývku Sváťa odvážny. Štát totiž v minulosti preplácanie liečebných konopí z verejných peňazí striktne odmietal.

 

Na Slovensku

Marihuana na liečebné účely nie je u nás dostupná, medicínske využitie rastliny je nelegálne. V praxi to znamená, že marihuana nie je považovaná za liek a lekár vám ju nemôže predpísať. Dostupný je iba liek s obsahom THC. Jeho výdaj je viazaný na recept s modrým pruhom a zdravotná poisťovňa ho neprepláca.

Nedovolené prechovávanie marihuany sa u nás považuje za trestný čin. Vládny Smer zatiaľ nenaplnil sľub ohľadom zmiernenia trestov za marihuanu. O zmäkčení trestov pritom hovoril i blogoval premiér Robert Fico, od roku 2013 pracovali na zmenách expertné skupiny.

Odborníci zvažovali, že držba malého množstva pre osobnú spotrebu by nebola trestný čin, ale priestupok. Avizované zmiernenie trestov v podobe novely Trestného zákona sa však zatiaľ nedostalo ani do medzirezortného pripomienkového konania.

„Ide o nadrezortnú otázku, ktorá ešte nebola definitívne uzatvorená a ktorá bude spadať aj do pôsobnosti rady vlády SR pre protidrogovú problematiku,“ uviedla pre portál aktuality.sk hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová.

V súčasnosti platí, že za tri jednorazové dávky hrozí trojročné a za desať jednorazových dávok päťročné väzenie. Ide však o maximálne tresty.

V prípade, že vás chytia prvý raz a nemali ste konflikt so zákonom, orgány činné v trestnom konaní zvyknú uplatniť miernejšie tresty, od podmienečného zastavenia trestného stíhania alebo upustenia od potrestania bez záznamu vo výpise i odpise z registra trestov až po podmienku, peňažný trest, trest povinnej práce či domáce väzenie.

V Česku sú zákony oveľa miernejšie – držba malého množstva drog na osobnú spotrebu je priestupok a nie trestný čin. Policajti vám však môžu uložiť blokovú pokutu na mieste, v priestupkovom konaní hrozí pokuta až do výšky 15-tisíc korún, necelých 550 eur. (soj)

 

Medicína i rekreačná droga

Liečebné konope musia obsahovať viac ako 0,3 percenta látok zo skupiny 9-tetrahydrokanabinolu – THC. Práve táto látka má psychotropné účinky, preto sa o marihuane hovorí ako o droge. Aby droga bola účinná, musí jej sušina obsahovať viac ako 0,3 percenta THC.

Ak rastlina obsahuje nižšie množstvo látok, ide o takzvané technické konope. Najvyššiu koncentráciu THC majú kvety, takzvané šišky a mladé lístky na vrcholci samičej rastliny.

Český chemik Lumír Ondřej Hanuš upozorňuje, že liečebné konope by sa nemali nazývať marihuana. „Ide totiž o miestny názov vrcholka samičieho kvetenstva na malom kúsku sveta niekde v Amerike,“ vysvetľuje v rozhovore pre český portál idnes.cz. Portál infodrogy.sk zas uvádza, že termín marihuana pochádza z portugalského moriguango vo význame jedovatý.

„Ďalšou verziou je údajný kryptogram Maria a Juan vyjadrujúci dvojdomosť rastliny,“ píše sa na stránke infodrogy.sk. Marihuana ako nelegálna omamná látka, nazývaná aj tráva, mariška, gras, gandža, hulivo, hulenie, má relaxačný, mierne euforický a utlmujúci účinok.

Na jednej strane sa zvyšuje citlivosť na zrakové, sluchové a hmatové vnemy, na druhej strane dochádza k zhoršeniu motoriky, koordinácie a predĺženiu reakčného času. Nezriedka sa dostavia záchvaty smiechu a emočné výbuchy. Základným zdrojom výroby marihuany je rastlina dorastajúca do výšky niekoľko metrov – konopa siata.

Klasickou formou aplikácie je fajčenie – v podobe cigariet, nazývaných joint, pomocou suchej alebo vodnej fajky či cez upravenú umelohmotnú fľašu, takzvané bongo. Ďalšou formou aplikácie je rozpúšťanie marihuany v tukoch (maslo, mlieko) alebo v alkohole a prísada do pečiva.

Z konopy siatej, najmä z jej indického variantu, sa vyrába hašiš, známy aj ako haš, šit, čokoláda, honey oil. Na čiernom trhu sa predáva v podobe kociek, tyčiniek alebo platničiek. Jeho účinok je silnejší ako v prípade marihuany. Zlisovaná pevná hmota sa zmiešava s tabakom a fajčí alebo sa fajčí samostatne cez fajku či bongo. (soj)

 

Zdroj: pluska.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím