Zabudnite na miernejšie tresty za marihuanu. Smer nechce nahnevať svojich

Foto: PARAMETER.SK
Konopkar, 9. apríla 2015

Dekriminalizácia marihuany voličom Smeru nevonia. Vládna strana už do volieb miernejšie tresty za drogy nevytiahne.

Fajčenie marihuany by nemalo byť trestným činom, len priestupkom. Toto nevyhlásil Richard Sulík, ani Martin Poliačik, ale Robert Fico. O zmäkčovaní postihov za „trávu“ blogoval, aj rečnil študentom pred voľbami, aj po nich.

„Ak niekto fajčí marihuanu, nerozmýšľa o tom, že mu hrozí nejaký trest. Skôr by som sa preto odkláňal od trestného práva a riešil by som to ako priestupky, ako niečo úplne iné, než trestný čin, ako to máme teraz,“ hovoril predseda vlády.

Rezort spravodlivosti aj na jeho popud začal spolu s odborníkmi a ministerstvom zdravotníctva dokonca pripravovať príslušnú legislatívu. Podľa nej by do určitého množstva, a v ojedinelom prípade, napríklad marihuana bola iba priestupkom.

Tou hranicou je jeden gram suchej rastliny – teda asi tri-štyri cigarety, alebo dve živé rastliny. Práve takto by malo byť zadefinované nepatrné množstvo drogy v návrhu zákona, ktorý určuje definície a množstvá omamných látok.

 

Dvojsečná zbraň

Zákon je nachystaný. Odborníci z niekoľkých rezortov na ňom robili viac než dva roky. Zrazu je však okolo neho úplné ticho a do volieb to tak pravdepodobne aj zostane. Zmäkčovanie postihov za drogy totiž nemusí vyhovovať voličom vládnej strany.

Tak to aspoň vidí šéf agentúry Prieskumy Pavol Marchevský. Robert Fico a jeho ľudia totiž podľa neho veľmi dobre vedia, že volič Smeru je konzervatívny.

Veľká časť priaznivcov vládnej strany sa napríklad zúčastnila referenda o rodine.

„Udalosti posledného obdobia ukázali, že volič Smeru je mimoriadne konzervatívny. Úlohou Roberta Fica do volieb nie je experimentovaním získavať nové percento mladých voličov, ale stabilizácia podpory štandardného voliča,“ myslí si Marchevský.

Túto tému už teda podľa neho vládna strana do volieb neotvorí. „Bola by to pre nich dvojsečná zbraň. Na jednej strane neistá možnosť získania nejakých nových hlasov, ale na druhej strane istá možnosť straty pôvodných voličov,“ pripomína analytik.

Rezort spravodlivosti je v odpovedi na otázku, či zákon predloží, zdržanlivý. „Ide o nadrezortnú otázku, ktorá ešte nebola definitívne uzatvorená a ktorá bude spadať aj do pôsobnosti Rady vlády SR pre protidrogovú problematiku,“ reagovala hovorkyňa ministerstva Alexandra Donevová.

Po miernejších trestoch za malé množstvo marihuany pritom volajú aj odborníci. Šéfka policajnej akadémie Lucia Kurilovská argumentovala napríklad kriminologickými výskumami, ktoré dokázali, že prílišné trestanie nikomu nepomohlo.

 

Doživotný trest

Dnes totiž jedna cigareta marihuany môže znamenať aj políciu, súd, podmienku a doživotný zákaz pracovať pre štát.

„Ten človek je označený do konca života. Ak vyfajčí jednu cigaretu a polícia striehne pri základnej, alebo strednej škole, zoberú ho, bude mať z toho konkrétny trestný čin a aj keď vyviazne s podmienkou, v štátnej správe sa napríklad už nikdy v živote nezamestná, pretože na odpise registra trestov do konca života bude mať ten trestný čin,“ vysvetľuje šéf Národnej protidrogovej jednotky Marián Geleta.

Vlani napríklad polícia riešila pre malé množstvo marihuany 900 ľudí. Veľká časť z nich by podľa nových pravidiel mohla vyviaznuť len z priestupkom.

Nový zákon by sa však zišiel aj policajtom. „Nerieši len otázku drogového priestupku, ale množstvo anomálií, ktoré má slovenský trestný zákon,“ upozorňuje šéf protidrogovej jednotky.

Dnes totiž páchateľ v Košiciach a Bratislave môže dostať úplne iný trest, pretože kľúčovým faktorom pre posúdenie závažnosti skutku je tamojší cenník drog.

Policajti tak reálne musia zisťovať, aké sú ceny v danej oblasti. Nový zákon by zaviedol štandardné postupy tak, ako platia v o všetkých krajinách EÚ. Postihy by tak nezáviseli od ceny, ale od množstiev omamných látok.

 

Zdroj: aktuality.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím