Taliansko sa približuje k legalizácii marihuany

Foto: WEB
Konopkar, 19. marca 2015

Zákonodarcovia v Taliansku zaujali odvážne stanovisko k legalizácii marihuany podpisom dokumentu, ktorý má za cieľ legalizáciu marihuany v celej krajine.

Návrh bol predložený Benedettom Della Vedovaom a podporu dostal od 60-tich poslancov, ktorí pochádzajú väčšinou zo stredoľavicovej Demokratickej strany, ale aj z pravice.

Della Vedova je poslanec, ktorý zároveň zastáva funkciu ministra zahraničných vecí. Bol dlhoročným členom talianskej menšej ale vplyvnej Radikálnej strany. Táto strana prekvapujúco podporuje liberalizáciu marihuany už od 70-tych rokov.

„Je to návrh dvoch politických strán,“ povedal Della Vedova novinárom. „Ukazuje to, že aj v Taliansku je pragmatický prístup založený na prísnej cenovo prijateľnej analýze stále populárnejší v politickej a kultúrnej debate nielen vonku, ale vo vnútri talianskeho parlamentu,“ dodal.

 

Benedetto Della Vedova

Benedetto Della Vedova

 

Návrh zatiaľ nebol premenený na zákon, ale Vedova prisľúbil, že sa tak čoskoro stane.

V Taliansku je marihuana dekriminalizovaná, avšak naďalej nelegálna na medicínsku či osobnú spotrebu. Držba malých množstiev sa berie ako priestupok. Prichytený s marihuanou obvykle dostane pokutu, prípadne je mu na obmedzený čas odobratý vodičský preukaz či cestovný pas. Pri pestovaní však hrozí i väzenie.

Veľa európskych krajín v poslednej dobe liberalizovalo marihuanové zákony. V roku 2013 prijala Česká republika zákon legalizujúci medicínsku marihuanu.

V tom istom čase prijalo Francúzsko legislatívu umožňujúcu používanie niektorých liekov založených na konope.

Španielsko nedávno dekriminalizovalo držbu konope, čo spôsobilo nárast súkromných konopných klubov.

Holandsko je však momentálne jediná krajina s maloobchodným predajom marihuany v Európe.

Vo februári roku 2014 taliansky najvyšší súd zvrátil zákon prijatý pod vládou premiéra Silivia Berlusconiho, ktorý mal zaradiť marihuanu do tej istej kategórie ako kokaín a heroín. Tento krok prišiel po tom, čo aktivisti za ľudské práva protestovali proti vysokému nárastu počtu zatknutí v Taliansku v súvislosti s marihuanou.

Pred mesiacom bolo talianske mesto Turín prvé, ktoré hlasovalo za legalizáciu medicínskej marihuany. Toto rozhodnutie nezlegalizovalo nákup a predaj konope, no umožnilo jednoduchšiu dostupnosť pre pacientov.

 

turin

Turín

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím