Rakúska vláda chce dekriminalizovať marihuanu a všetky ostatné drogy

Foto: WEB
Konopkar, 17. marca 2015

Minister spravodlivosti Wolfgang Brandstetter chce zintenzívniť dlho zaužívaný rakúsky princíp „liečba namiesto trestu“ v rámci novely trestného zákona a ukončiť automatické trestné stíhanie za prechovávanie všetkých drog, nielen marihuany. Poukázala na to aj spolková drogová koordinátorka Johanna Schopper z ministerstva zdravotníctva.

Schopper vyhlásila, že zmena v zákone bude platiť aj na všetky ostatné drogy ako extáza a podobne, takže sa nebude jednať len o zmäkčenie trestov pre konzumentov konope.

Táto zmena prinesie, že držba malej dávky omamnej látky (teda množstvo postačujúce na vlastnú spotrebu) nebude po novom znamenať problémy u prokuratúry.

Obvinenia zo strany prokuratúry bývajú aj v dnešnej dobe často pozastavené, pričom obvinený musí byť na obmedzený čas pod probačným dohľadom. V roku 2013 bolo 13 044 takýchto prípadov. Ak človek, ktorý je prichytený s drogou, spolupracuje s orgánmi, celá vec sa posudzuje ešte individuálnejšie. 

Schopper tiež povedala, že tresty za užívanie drog vôbec nepomáhajú pri resocializácii, majú destabilizačný efekt a teda sú kontraproduktívne.

Drogový princíp „liečba namiesto trestu“, ktorý je v Rakúsku zaužívaný, siaha historicky do 80-tych rokov.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím