Nemecká strana zelených chce zdaniť marihuanu: Hamburg by dostal milióny

Foto: WEB
Konopkar, 10. marca 2015

Nemecká strana zelených dala do parlamentu návrh, aby sa do roku 2017 nielen zlegalizovalo konope, ale aj zdanilo. Zelení vidia v zdanení marihuany milióny eur. Čo by však malo z toho mesto Hamburg?

Daň šesť eur by chceli zelení za gram marihuany, na čiernom trhu stojí rovnaké množstvo približne osem eur. Užívatelia by však mali za túto cenu dostať kvalitný produkt. Podľa výpočtov zelených by sa tak dalo do kasy prijať 40 miliónov eur za jeden rok.

Kritici varujú, že privysoké zdanenie marihuany by naďalej posilňovalo čierny trh. Nemecké konopné združenie Hanfverband (DHV) zase tvrdí, že aj pri nižšom zdanení by sa celoplošne vyzbierala až jedna miliarda eur ročne. Hamburg by tým pádom zinkasoval viac ako 20 miliónov eur ročne, ktoré by mu veľmi pomohli. Taktiež by sa ušetrila jedna miliarda eur, ktorá sa vráža do represie a trestania užívateľov marihuany.

V roku 2013 bolo v Hamburgu 6 668 priestupkov proti drogovému zákonu. Z toho sa o cannabis jednalo až v 4 558 prípadoch, teda vo viac ako dvoch tretinách.

Užívanie marihuany v Hamburgu vôbec neklesá. Skoro každý 18 až 64-ročný obyvateľ aspoň raz konzumoval nelegálnu drogu, väčšina konope. Podľa štúdie z roku 2011 každý dvanásty 18 až 64-ročný obyvateľ (teda dokopy okolo 100 000 obyvateľov) Hamburgu konzumoval marihuanu.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím