Bojujeme proti správnym drogám? Marihuana je stokrát bezpečnejšia než alkohol či cigarety

Foto: TASR/AP
Konopkar, 27. februára 2015

LONDÝN – Je alkohol droga alebo nie? Minimálne podľa slovenských zákonov ide o legálny tovar, ktorý je určený na konzumáciu pre osoby staršie ako 18 rokov. Čo však taká marihuana, ktorej účinky konzumenti často porovnávajú práve s alkoholovým opojením, pričom však tvrdia, že marihuana je omnoho bezpečnejšia? Je to naozaj pravda?

Na strane “zeleného šťastia” tentokrát stojí aj nový vedecký výskum publikovaný v Scientific Reports, ktorý taktiež hovorí, že marihuana je zďaleka najbezpečnejšia rekreačná droga. Zároveň tvrdí, že spoločnosť výrazne podceňuje riziká spojené s konzumáciou alkoholu. Informáciu priniesol americký denník The Washington Post.

Vedci sa vo svojej štúdii pokúsili vyčísliť riziko smrti v súvislosti s užívaním dostupných drog vrátane tých legálnych, alkoholu a tabaku. Ich zistenia sú pomerne prekvapujúce. Na úrovni individuálnej konzumácie je totiž alkohol najnebezpečnejšou látkou.

Až za ním nasledovali takzvané tvrdé drogy ako heroín a kokaín. Na štvrtom mieste sa pritom umiestnil spomínaný tabak, ktorého užívanie slovenská legislatíva povoľuje, podobne ako v prípade alkoholu.

A aká droga sa umiestnila na opačnej strane rebríčka? Práve marihuana, ktorej účinky sú pre jednotlivca podľa štúdie asi 114-krát menej smrtiace ako pitie alkoholu.

  

marihuana-najbezpecnejsia-droga-graf
Nezabúdajme však, že marihuana nie je všeliek. To, že je táto droga bezpečnejšia, automaticky neznamená, že je aj bezpečná, dodávajú americké noviny.

V tomto prípade je ale na mieste otázka, či by sa štát a spoločnosť nemali viac sústrediť na boj proti konzumácii alkoholu a tabaku presne tak, ako odporúčajú zistenia vedcov.

 

Zdroj: aktualne.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Novinky
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím