Hlavný lekár USA pripustil, že marihuana môže byť prospešná

Foto: WEB
Konopkar, 6. februára 2015

Hlavný lekár zdravotníckej služby USA po prvýkrát pripustil, že marihuana má oprávnené medicínske využitia, čo signalizuje zmenu prístupu Washingtonu ku konope.

Doktor Vivek Murthy počas interview pre televíziu CBS povedal: „Máme predbežné údaje, že marihuana môže pomáhať pri niektorých ochoreniach a symptómoch.“

37-ročný doktor narodený v Spojenom kráľovstve prevzal miesto hlavného lekára zdravotníckej služby USA v decembri. Aj keď nevyzýva na legalizáciu marihuany, odporúča, aby sa americká drogová politika riadila vedou. „Myslím si, že musíme použiť získané údaje pre tvorbu práva a som veľmi zvedavý, kam nás tieto údaje dostanú,“ dodal.

Marihuana je naďalej nelegálna pod americkým federálnym zákonom, ale vyhlásenia doktora Murthyho pravdepodobne dovedú ministerstvo spravodlivosti k zmierneniu jej kategorizácie, nakoľko sa momentálne nachádza v prvej skupine drog (Schedule I) spolu s heroínom a LSD, čo znamená, že „federáli“ jej nepripúšťajú medicínsku hodnotu. Zaujímavé však je, že metamfetamín a kokaín spadajú do druhej miernejšej skupiny (Schedule II).

 

seattle-vrecusko-s-marihuanou

  

Napriek federálnemu zákazu zlegalizovalo 23 amerických štátov medicínsku marihuanu. V Colorade, Aljaške a v štáte Washington bola dokonca zlegalizovaná marihuana na rekreačné účely.

Aj keď je doktor Murthy prvý hlavný lekár USA, ktorý verejne priznal, že konope má medicínske benefity, už v roku 1993 jeho predchodkyňa doktorka Joycelyn Elders, pracujúca pod administratívou Clintona, vyhlásila, že legalizáciou drog by sa značne znížila kriminalita v USA. Doktorka Elders bola odvolaná z jej postu konzervatívcami kvôli jej kontroverzným názorom.

Minulý rok v interview pre denník The New Yorker Obama vyhlásil, že marihuana respektíve konope predstavuje nižšie nebezpečenstvo ako alkohol. Prezident Obama, ktorý v mladosti fajčil marihuanu, vyhlásil, že ju vníma ako návyk nie veľmi odlišný od klasických cigariet.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím