Staroveká princezná, ktorá používala konope na bolesti pri rakovine

Foto: WEB
Konopkar, 7. januára 2015

Marihuanu používali už naši dávni predkovia, čoho dôkazom je objavená mocná avšak tajomná žena, ktorá si ňou liečila závažné ochorenia.

 

Nezvyčajne zachovalý nález

Pozoruhodný archeologický nález našla expedícia Natalie Polosmak v roku 1993 – starovekú princeznú.

Munifikovanú ženu spred 2500 rokov našli v podzemnej hrobke, nachádzajúcej sa v dnešnom Rusku, na altajskej plošine Ukok. Avšak až nedávno sa zobrazili ešte ďalšie okolnosti okolo tejto mysterióznej „sibírskej princeznej“ – vďaka špičkovej MRI technológii.

Jej vek odhadli z končatín (presnejšie kostí a vlákien) na 25 rokov. Ďalej zistili, že trpela dvomi závažnými chorobami: rakovinou prsníka a osteomyelitídou (zápalové ochorenie kostí). 

Život s až dvoma ťažkosťami takéhoto rozsahu je veľmi bolestivý a ťažký. Na toľko, že trpiaci človek sa nedokáže bez pomoci sám najesť. Po dôslednom výskume sa vedci dopátrali, že princezná z Ukoku, prezývaná aj sibírska ľadová panna, nezomrela na základe týchto dvoch chorôb, ale pádom z koňa.

 

staroveka-sibirska-konopna-princezna-3

 

Spirituálna autorita

Natalia Polosmak a jej kolegovia počas skúmania princeznej neskorším skúmaním zistili, že žena mala vysoké spoločenské postavenie – ako šamanka. Poukazujú na to viaceré nálezy a okolnosti, ktoré pri princeznej našli.

V prvom rade to bolo miesto kde a ako bola nájdená. Princezná bola na tie pomery (a aj na tie dnešné) slávnostne pochovaná s kvalitným habitom a dôsledne mumifikovaná.

No ako sme spomenuli, dievčina trpela bolestivými ochoreniami. V hrobe bolo objavené aj vrecúško so sušinou, ktoré poukazuje na to, že svoju osteomyelitídu a rakovinu sa pokúšala mierniť konopnými prostriedkami. Tieto mohli mať aj veľký vplyv na jej postavenie v spoločnosti. Konope okrem toho, že tlmilo jej bolesť, taktiež ponúkalo i duchovné benefity. Kmeň z plošiny Ukok veril, že šamanka dokázala i vďaka konope komunikovať s duchmi (ich predkov alebo prírodnými živlami) a hovoriť za ríšu živých.

V pradávnych kulúrach toto vykonávali len tie najvyššie autority. Rituálne využívanie konopy u Skýtov popisuje už grécky historik Herodotos v 5.storočí p.n.l. – v čase, v ktorom zhruba žila aj princezná z Ukoku.

Ďalšia zaujímavosť, ktorá sa nedala nevšimnúť (aj vďaka mumifikácií) boli rituálne tetovania po celom tele. Tie sú stále zreteľné viditeľné aj po vyše 2500 rokoch. Podobné tetovania mávali len duchovné autority a konkrétne tieto symboly sú známe pre kultúru Pazyryk. Odtiaľ pochádzala, tam ju uctievali a s najväčšou pravdepodobnosťou ju aj ošetrovali.

 

staroveka-sibirska-konopna-princezna

 

Významným faktorom bolo aj umiestnenie jej hrobu. Ľudia kultúry Pazyryk, podobne ako iné skýtske kmene a kultúry, sa zvykli pochovávať s blízkymi alebo padlými spolubojovníkmi. Táto princezná / šamanka bola však pochovaná vo vlastnej hrobke sama, čo nasvedčuje tomu, že žila v celibáte, a teda mala duchovnú funkciu.

 

staroveka-sibirska-konopna-princezna-2

 

Autor: Andread

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím