Podľa nemeckej univerzity konope ničí rakovinové bunky

V konope existuje niekoľko zaujímavých aktívnych látok – nielen tie, ktoré sú známe svojimi omamnými účinkami.
Na univerzite Rostock v Nemecku vedci experimentujú s kanabinoidmi, ktoré dokážu zničiť rakovinové bunky.
Vedci sú na stope účinkom aktívnych látok v konope, ktoré by boli schopné zmeniť liečbu rakoviny.
Konope respektíve marihuana dokáže aktivovať ničiteľný proteín na povrchu rakovinových buniek. Tento proteín sa nazýva ICAM-1 a je schopný vytvoriť také bunky v imunitnom systéme, ktoré v konečnom dôsledku zničia tumor.
Zatiaľ boli prezentované tieto výsledky v laboratórnych testoch, vysvetľuje Burkhard Hinz, riaditeľ Inštitútu pre toxikológiu a základný výskum na univerzite Rostock. Hinz poznamenal, že zatiaľ sú vedci ďaleko od zavedenia tejto terapie do klinickej praxe, avšak výskum prináša silné dôkazy o medicínskej využiteľnosti kanabinoidov.
THC sa už dlhšie používa v medicíne na zmiernenie bolestí spojených s chemoterapiou. Ďalší kanabinoid cannabidiol, ktorý nie je omamný, sa využíva na liečbu kŕčov pri skleróze multiplex. Od 90. rokov je známe, že ľudské bunky dokážu tvoriť vlastné kanabinoidy. „Pomáhajú pri bolestiach a stimulujú apetít,“ dodal Burkhard Hinz.
Kanabinoidy brzdia rakovinové bunky a už v roku 2008 to Hinz s jeho pracovnou skupinou vedcov dokázal. Najnovšie výsledky týchto nemeckých vedcov vyšli v známom vedeckom periodiku „Biochemical Pharmacology“.