Ako legálne fajčiť marihuanu? V e-cigarete

Foto: SITA/AP
Konopkar, 17. decembra 2014

O používaní elektronických cigariet sa vedú vášnivé diskusie už dlho. Ich obhajcovia tvrdia, že sú menej škodlivé ako klasické tabakové, odporcovia zas upozorňujú na aj po ôsmich rokoch stále málo preskúmané riziká vapovania, teda vdychovania pary, ktorá vzniká zahriatím tekutej náplne. Po sporoch týkajúcich sa náhrady bežných cigariet prichádza nový. Pre e-cigarety obsahujúce marihuanu.

Konflikt vypukol vo Francúzsku, teda v krajine, kde je elektronické fajčenie veľmi populárne. Tamojšia vláda sa pokúša zakázať predaj novej e-cigarety s konope na domácom trhu.

Francúzsko-česká firma, ktorá ju vyvinula, tvrdí, že napriek tomu, že náplň obsahuje marihuanu, psychotropné látky sa v nej nenachádzajú. Ako informuje na svojej stránke, tetrahydrocannabinol (THC), teda hlavná psychoaktívna zložka marihuany vyvolávajúca eufóriu, sa v jej produkte nevyskytuje. Namiesto toho obsahuje len 5-percentný cannabidiol, ktorý má mať uvoľňujúce, vraj až liečebné účinky.

Oddeľovanie THC a príprava extraktu pre náplň v e-cigarete prebieha podobne ako v kozmetickom priemysle za použitia oxidu uhličitého. Okrem kanabinoidov, s výnimkou THC, ostávajú počas tohto procesu v extrakte zachované aj terpény, ktoré sú dôležité pre autentickú chuť a vôňu marihuany. Na technológii oddeľovania pracovali dva roky.

Farmy má firma okrem Českej republiky a Francúzsku aj v Španielsku. Zdôrazňuje, že pri pestovaní nepoužíva žiadne chemikálie a hnojivá a chce dať miliónom ľudí šancu ako 100-percentne legálne a chutne fajčiť konope.

Francúzska ministerka zdravotníctva Marisol Touraineová nadšenie spoločnosti Kanavape, v ktorej figurujú traja Francúzi a jeden Čech, nezdieľa, a prítomnosť produktu na francúzskom trhu odsúdila. Súdy by ho podľa nej mali postaviť mimo zákon, keďže považuje jeho používanie za škodlivé.

Predaj produktu je podľa firmy z právnej stránky absolútne v poriadku. Jeden z jej zakladateľov Antonin Cohen v rozhovore pre portál Vice.com povedal, že okrem Francúzska plánujú jeho uvedenie na trh aj v ďalších krajinách po celom svete, o ktoré konkrétne má ísť najbližšie, nešpecifikoval. A. Cohen sa marihuane venuje už dlhšie. Pred niekoľkými rokmi založil asociáciu, ktorá vo francúzsky hovoriacich krajinách nastoľovala diskusiu o medicínskom využití drogy.

 

Zdroj: etrend.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím