Marihuanový prevrat v Albánsku

Foto: WEB
Konopkar, 9. decembra 2014

Už sme spomínali konflikt v Albánsku, ktorý bol spôsobený rozšíreným pestovaním marihuany v dedine Lazarat a v jej okolí. Vraciame sa k nemu opäť, pretože aj po dlhšom čase sa mnoho reportérov vracia k tomuto rozšírenému biznisu medzi obyvateľmi dediny.

Reportéri navštívili Albánsko – niekdajší divoký západ, kde výrobcovia marihuany zarábali miliardy dolárov na zisku z jej predaja.

Pred mnohými rokmi o tejto vzdialenej dedine, postavenej do hôr nikto netušil. Bola zabudnutá skoro všetkými, aj politikmi. Bola to opustená dedina, bez tečúcej vody, žiadne cesty, žiadne práva. Tak sa dedinčania rozhodli starať sami o seba a stali sa známymi ako pestovatelia marihuany. V roku 1990 sa mnoho obyvateľov vrátilo zo zárobkov po svete spať domov a zistili, že v tejto oblasti nemajú z čoho žiť.

 

lazarat-albania-2

 

Z ciest si priniesli semená marihuany a začala rásť na ich rodinných pozemkoch. V priebehu rokov sa táto osada chudobných a pustá obec stala európskou marihuanovou veľmocou. Obchodníci sa v krátkej dobe stali naozaj veľkí hráči. Veď vyrábala sa tu marihuana až za 4.5 miliardy dolárov ročne (podľa úradných správ), čo sa rovná tretine HDP Albánska.

Dedinčania sa stali tak bohatí, že chceli pomôcť s nízkou nezamestnanosťou. Odhaduje sa, že 3 000 robotníkom z iných provincií dali prácu v ich rodinných biznisoch. Dedinčania si mohli dovoliť odsťahovať sa zo starých rodinných chát na kopci a postavili si obrovské vily bližšie k ceste vo výhodnejšej lokalite. Potom začali svoje staré chatky prenajímať pre robotníkov, ktorých si zamestnali.

 

lazarat-albania-4

 

Niektoré vily boli prispôsobené tak, že tam v pivniciach boli dokonca bunkre slúžiace na skladovanie a skrývanie marihuany, ale často aj samotných pestovateľov. Obce a okolité farmy sa stali veľkou rýchlosťou najväčším výrobcom marihuany v Európe. Lazarat sa stal konopnou veľmocou.

Ale v roku 2013 nastal zlom, keď nastúpila nová vláda. Tá sa v Albánsku rozhodla skrotiť marihuanové mestá. Nový šéf miestnej polície, Haki Kaco, nariadil, aby malá armáda 16. júna tohto roka vstúpila do dediny cez hory. Dedinčania boli ozbrojení, mali guľomety, granátomety. Boli to tri dni vojny, ale väčšia vybavenosť bola na strane zákona.

 

lazarat-albania-3

 

Pre policajné sily, ktoré zúfalo potrebovali zlepšiť svoju povesť v boji proti pestovaniu marihuany, to bol obrovský úspech. Na mieste bolo viac ako 50 zatknutých a 500 zbraní bolo zabavených. Veľkým otáznikom bolo, prečo albánska vláda nezasahovala doteraz? Dôvod sa ukázal už týždeň po obrovskom zásahu. Tým bola kandidatúra Albánska ako člena Európskej únie.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím