Jeden, dva, tri, štyri jointy. Vieme koľko marihuany bude „len“ priestupok

Foto: WEB
Konopkar, 27. novembra 2014

BRATISLAVA – Jedna cigareta marihuany môže dnes spôsobiť človeku celkom vážne problémy so štátom. Predstavuje totiž opletačky s políciou, súd, podmienečný trest a záznam v registri, ktorý človeka pracovne diskvalifikuje. Do budúcna by jedna, dve, tri, štyri takéto cigarety nemuseli jednorázovo napáchať také vážne škody.

Do určitého množstva, a v ojedinelom prípade, by totiž marihuana bola iba priestupkom. Tou hranicou je jeden gram suchej rastliny – teda asi tri-štyri cigarety, alebo dve živé rastliny. Práve takto má byť podľa zistení Aktuálne.sk zadefinované nepatrné množstvo drogy v návrhu zákona, ktorý určuje definície a množstvá omamných látok.

Trestným činom by malé množstvo marihuany malo byť až vtedy, keď polícia prichytí dotyčného opakovane. „Celý tento zámer je robený s cieľom, aby neboli postihované osoby, ktoré sú len príležitostní užívatelia,“ vysvetľuje šéfka policajnej akadémie Lucia Kurilovská.

Trestné stíhanie a záznam v registri podľa nej môže mať zlý vplyv na ďalší vývoj takéhoto človeka. „Kriminologické výskumy dokázali, že prílišné trestanie nikomu nepomohlo. Cestou je, aby sme nekriminalizovali spoločnosť, ale riešili problematiku formou prevencie,“ zdôraznila.

Naša právna úprava by tak aj po zmene bola výrazne prísnejšia, než v susednej Českej republike. Tam sa totiž za nepatrné množstvo považuje desať gramov marihuany.

Na návrhu zákona pracovali dve expertné skupiny dva roky na ministerstvách spravodlivosti a vnútra. Jeho súčasťou majú byť podobné tabuľky, ako v Českej republike. Do stanovenej hranice budú drogy priestupkom, po jej prekročení už trestným činom. Model má byť nastavený tak, že pri prvom prechytení budú menšie množstvá omamných látok priestupkom a trestnosť sa zavedie až pri recidíve.

Pri sankciách v tejto súvislosti sa uvažuje aj o odklonoch, kedy tresty majú nahradiť vzdelávanie, či istá forma probačného dohľadu.

Materiál je pripravený a mal by ísť na Radu vlády pre protidrogovú politiku. Termín rokovania sa však už dvakrát prekladal. A či s ním vláda Roberta Fica vôbec príde, bude skôr politické, než vecné rozhodnutie.

Podľa šéfa Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomíra Okruhlicu je dekriminalizácia v tejto podobe správna. „Hranice, ktoré oddelia priestupok od trestného činu sú vecou diskusie. Sú tam obrovské individuálne rozdiely. Ťažko závislý môže užívať aj desať gramov, preto to mnohé krajiny takto vôbec neriešia,“ reagoval.

V policajnej sieti podľa neho aj tak najľahšie skončia užívatelia, ktorí sú závislí, pretože musia drogu získavať opakovane. „Tam je najväčšia pravdepodobnosť, že sa dostanú do policajného vyšetrovania, ale mali by sa predovšetkým liečiť,“ myslí si odborník.

Smer tému istej formy dekriminalizácie marihuany razí už niekoľko rokov. Po zmene volal ešte v roku 2012 aj premiér Robert Fico. „Ak niečo nefunguje, tak s tým niečo robme, skúsme nájsť inú formu potrestania mladého človeka,“ hovoril vtedy v súvislosti s marihuanou premiér vysokoškolákom.

Existujúce ustanovenia Trestného zákona, podľa ktorých za tri marihuanové cigarety hrozí trojročné a za desať dávok až päťročné väzenie, považuje za drakonické, nezmyselné a navyše aj nefunkčné. Podobne sa v posledných týždňoch vyjadrili aj predstavitelia generálnej prokuratúry.

 

Zdroj: aktualne.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím