Čižnár: Marihuanová cigareta by mala byť len priestupkov

Foto: HNONLINE.SK
Konopkar, 24. októbra 2014

Šéf prokurátorov by nazval trestným činom až recidívu. Podľa námestníka chcú zmierniť zákon.

BRATISLAVA. Prípady ako marihuanová cigareta vo vrecku študenta by mali byť riešené len ako priestupok.

Vyhlásil to generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ktorý v piatok poslancom predstavil správu o činnosti prokuratúry za minulý rok.

Čižnár zdôraznil, že o trestný čin by malo ísť až pri recidíve.

Toto je podľa jeho slov cesta, akou by sa malo bojovať proti drogovej kriminalite.

Ako skutočných páchateľov totiž vníma výrobcov či dílerov drog a nepáči sa mu, ak si polícia vylepšuje štatistiky postihmi za jednu či dve marihuanové cigarety.

 

Šufliarsky: Tresty sú drakonické

V podobnom duchu sa pred poslancami nedávno vyjadril aj námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky.

Šufliarsky označil trestné sadzby hroziace páchateľom za drogovú trestnú činnosť, najmä v prípade konzumentov, za drakonické.

„Je pravda, že tieto sadzby sú veľmi prísne a nezohľadňuje sa organizovaná forma páchania drogovej trestnej činnosti alebo predaj drog konečným spotrebiteľom, čo je oveľa závažnejšie, ako v prípade konzumentov. Práve ich závislosť je zdrojom obživy oveľa nebezpečnejších páchateľov,“ upozornil.

Podľa Šufliarskeho bude práve z týchto dôvodov potrebné selektovať najmä represiu pri páchateľoch, ktorí sú len užívatelia, alebo ide o osoby, ktoré z tejto trestnej činnosti koristia.

 

Chcú znížiť dolné sadzby

Šufliarsky potvrdil, že sa pracuje na novelizácii Trestného zákona aj v tejto oblasti.

Podľa neho možno očakávať zníženie dolných trestných sadzieb za drogovú trestnú činnosť.

„Zároveň sa ale bude upravovať množstvo prechovávanej látky pre svoju potrebu alebo určenej na ďalší predaj. Musí to ísť ruka v ruke,“ deklaroval Šufliarsky.

Ak podľa jeho slov dôjde k zníženiu represie pri konzumentoch či pri osobách, ktoré finančne neprofitujú z drogovej trestnej činnosti, recidíva už musí mať adekvátne vyjadrenie v trestnej sadzbe.

 

Zdroj: sme.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím