Čo je to hydroponické pestovanie? II. časť

Foto: WEB
Konopkar, 5. septembra 2014

Tentokrát sa v našom pokračovaní dozviete viac o svietidlách pri hydroponickom pestovaní.

Už od začiatku modernej éry pestovania marihuany pomocou hydropónie sa využívali na osvetlenie vysokovýkonné výbojkové svietidlá ako halogénové lampy alebo sodíkové výbojky.

Svetlo z halogénových svietidiel je blízke normálnemu dennému svetlu či studenému svetlu úsporných žiariviek a je najžiarivejšie v modrej a zelenej oblasti spektra, ktorá je najideálnejšia pre rastovú fázu rastlín.

Naopak svetlo zo sodíkových výbojkových svietidiel je v oranžovej, žltej a červenej časti spektra, ktorá je zase najlepšia pre neskoršiu fázu kvitnutia rastlín.

Väčšina pestovateľov teda používa obidva tieto typy svietidiel – najskôr halogény pre rastovú fázu a neskôr výbojky pre kvitnutie. Niektorí používajú dokonca oba typy súčasne.

Vysokovýkonné výbojkové svietidlá poskytujú veľa svetla, zároveň však produkujú zbytočne veľa energie rovnako ako aj tepla. Toto potom zvyšuje nároky na reguláciu teploty v miestnosti a musí sa použiť ventilácia či klimatizácia.

Výbojkové svietidlo potrebuje predradník, preto je nevyhnutné kúpiť ho so svietidlom ako kompletnú sadu. Je potrebné počítať s cenou okolo 180 eur za 250W výbojkové svietidlo s predradníkom a reflektorom. Veľa začiatočným pestovateľom sa však môže zdať, že takéto zapojenie je komplikované a rozhodnú sa pre kúpu LED svietidiel, ktoré fungujú na báze plug and play, teda stačí len zapojiť do zásuvky a pestovanie môže začať.

Širokospektrálne LED svietidlá sú novinkou a majú množstvo výhod v porovnaní s výbojkovými svietidlami. Sú obľúbené začiatočníkmi, ale aj expertmi, ktorí objavujú ich jednoduchosť a kvalitu. Spotrebujú až o 82% menej elektrickej energie. Výbojkové svetlo s výkonom až 1000 W je porovnateľné s LED svetlom s výkonom cca. 185 W.

Kvalitné LED svetlá vyžarujú iba minimum odpadového tepla, môžu vydržať až neuveriteľných 50.000 – 60.000 hodín svietenia a nepotrebujú elektronický predradník. Tieto nové svetlá sú výbornou náhradou výbojkových svetiel.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím