V Anglicku chcú, aby im štát hradil liečbu konopným liekom

Foto: WEB
Konopkar, 25. augusta 2014

Anglickí pacienti s roztrúsenou sklerózou žiadajú, aby bol liek na báze marihuany hradený britskou Národnou zdravotníckou službou (National Health Service – NHS).

NHS vo Walese nedávno odsúhlasila pacientom dotovať konopný liek Sativex.

Avšak Národný inštitút pre klinickú excelenciu (National Institute for Health and Care Excellence – NICE ), ktorý radí NHS, túto liečbu z dôvodu vysokých nákladov neodporúča.

Napríklad pacientka Jacquie Langham z anglického Norfolku používa tento konopný liek na upokojenie bolestí a kŕčov, ktoré sú obvyklé symptómy roztrúsenej sklerózy.

Hovorí, že má šťastie, pretože za liečbu platí jej priateľ, nakoľko si ju sama nedokáže finančne dovoliť.

„Nechce sa mi tomu veriť, pacienti s roztrúsenou sklerózou doteraz nemali žiaden liek, ktorý by im pomáhal, avšak toto je prvý a nie je pre nich vôbec dostupný,“ vyhlásila pre britskú televíziu Sky News.

Združenie pacientov s roztrúsenou sklerózou vo Walese chce, aby NICE odporučila Sativex aj vo zvyšku Spojeného kráľovstva.

Momentálne predpisuje Sativex asi len hŕstka anglických zdravotníckych odborníkov.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Novinky
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím