Čo je to hydroponické pestovanie? I. časť

Foto: WEB
Konopkar, 13. augusta 2014

Pestovanie konopy pomocou hydropónie jednoducho znamená, že rastliny sa pestujú v sterilnom rastovom médiu namiesto v pôde.

Všetky živiny nevyhnutné pre rast rastlín sú dodávané vo forme roztoku vody a živín. Rastliny obsahujú 80% až 95% vody, zvyšok ich tela tvoria uhlík, kyslík a vodík. Tieto prvky si získavajú zo vzduchu a vody, takže živiny v skutočnosti tvoria len zlomok celkovej hmotnosti rastliny.

Na dosiahnutie kvalitných rastlín je teda pri pestovaní pomocou hydróponie dôležité kontrolovať hlavne celkové vonkajšie činitele ovplyvňujúce ich rast.

 

Pestovateľské systémy pre hydroponické pestovanie konopy

Pestovanie konopy popísané v tomto článku je s využitím metódy Odliv a príliv (z anglického Ebb and Flow). Tento systém patrí k veľmi populárnym a je možno aj najrozšírenejším systémom pre hydroponické pestovanie konopy. Je veľmi jednoduchý a nenáročný. V praxi vyzerá takto: zásobník s roztokom živín (voda s prídavkom hnojiva) je umiestnený pod plastovou vaňou, na ktorej sú rastliny zasadené v rastovom médiu napríklad z minerálnej vlny či kokosového vlákna. Táto plastová vaňa je zalievaná roztokom živín pomocou čerpadla a časového spínača. Po určenom čase spínač vypne čerpadlo a roztok pozvoľna preteká cez plastovú vaňu s rastovým médiom naspäť dole do zásobníka. Systém je populárny práve pre túto svoju nenáročnosť, nízke nároky na obsluhu a údržbu, čím je ideálny pre začiatočníkov, ale aj pre skúsených pestovateľov. Roztok teda opakovane krúži systémom s tým, že po čase je samozrejme nutné roztok doplniť, nakoľko sa pri vyššej teplote viac odparuje. Ďalej je nutné udržovať správne pH roztoku medzi 5.5 až 6.5 a taktiež sa odporúča roztok raz za 10 dní kompletne vymeniť za čerstvý.

 

ebb flow

Metóda Ebb and Flow

 

Ďalšie systémy ako More zelene a Zelená stena (z anglického Sea of Green a Screen of Green) sú využívané hlavne vo veľkých komerčných prevádzkach, kde je hlavným cieľom rýchlosť rastu a úroda, môžu sa však tiež použiť aj v malých domácich podmienkach. Vyžadujú si rozdielne vybavenie a je potrebné použiť klony konopy, ktoré kvitnú už po krátkom období rastu.

Pokiaľ preferujete kúpu hotového systému a nie nákup jednotlivých súčiastok v obchode, bude to síce o niečo drahšie, ale budú tam všetky potrebné súčiastky a Vy tak ušetríte čas ich zháňaním a skladaním.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím