Lekárske využitia marihuany a THC, III. časť

Foto: WEB
Konopkar, 2. júla 2014

Je tu tretia časť nášho článku o lekárskom využití marihuany a THC.

 

Poruchy hybnosti

Je niekoľko pozitívnych neoficiálnych správ o terapeutickej odpovedi na marihuanu pri Tourettovom syndróme, dystónii a tardívnej dyskinéze. Jej používanie v prípadoch ochorenia na Tourettov syndróm je v súčasnosti obsahom klinických štúdií. Veľa pacientov dosiahne mierne zlepšenie, avšak niektorí vykazujú značnú pozitívnu odozvu alebo dokonca úplnú kontrolu príznakov. U niektorých pacientov s poruchami hybnosti boli zistené blahodárne účinky na ataxiu a tiež zníženie triašky po podaní THC. Produkty z marihuany môžu byť užitočné pri dyskinéze vyvolanej levodopou pri Parkinsonovej chorobe bez toho, aby došlo k zhoršeniu primárnych príznakov.

 

Bolesť

Veľké klinické štúdie preukázali analgetické vlastnosti marihuanovych produktov. Medzi možné indikácie patria neuropatické bolesti v dôsledku sklerózy multiplex, poškodenia brachiálneho nervového komplexu a infekcie HIV, bolesti u pacientov s reumatoidnou artritídou, bolesť pri rakovine, bolesť hlavy, menštruačné bolesti, chronický zápal čriev a neuralgie. Kombinácia s opiátmi býva tiež efektívna.

 

Glaukóm

V roku 1971 pri systematickom vyšetrovaní účinkov u zdravých užívateľov marihuany bolo prekvapujúco zistené, že marihuana znižuje vnútroočný tlak. V nasledujúcich 12 rokoch sa uskutočnili mnohé štúdie u zdravých jedincov a u pacientov s glaukómom s použitím konope a niekoľkých prírodných a syntetických kanabinoidov. Marihuana znižuje vnútroočný tlak v priemere o 25 až 30%, niekedy až o 50%. Niektoré nepsychotropné kanabinoidy, a v menšej miere niektoré nekanabinoidné zložky v rastlinnej konope taktiež znižujú vnútroočný tlak.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím