Lekárske využitia marihuany a THC, III. časť

Je tu tretia časť nášho článku o lekárskom využití marihuany a THC.
Poruchy hybnosti
Je niekoľko pozitívnych neoficiálnych správ o terapeutickej odpovedi na marihuanu pri Tourettovom syndróme, dystónii a tardívnej dyskinéze. Jej používanie v prípadoch ochorenia na Tourettov syndróm je v súčasnosti obsahom klinických štúdií. Veľa pacientov dosiahne mierne zlepšenie, avšak niektorí vykazujú značnú pozitívnu odozvu alebo dokonca úplnú kontrolu príznakov. U niektorých pacientov s poruchami hybnosti boli zistené blahodárne účinky na ataxiu a tiež zníženie triašky po podaní THC. Produkty z marihuany môžu byť užitočné pri dyskinéze vyvolanej levodopou pri Parkinsonovej chorobe bez toho, aby došlo k zhoršeniu primárnych príznakov.
Bolesť
Veľké klinické štúdie preukázali analgetické vlastnosti marihuanovych produktov. Medzi možné indikácie patria neuropatické bolesti v dôsledku sklerózy multiplex, poškodenia brachiálneho nervového komplexu a infekcie HIV, bolesti u pacientov s reumatoidnou artritídou, bolesť pri rakovine, bolesť hlavy, menštruačné bolesti, chronický zápal čriev a neuralgie. Kombinácia s opiátmi býva tiež efektívna.
Glaukóm
V roku 1971 pri systematickom vyšetrovaní účinkov u zdravých užívateľov marihuany bolo prekvapujúco zistené, že marihuana znižuje vnútroočný tlak. V nasledujúcich 12 rokoch sa uskutočnili mnohé štúdie u zdravých jedincov a u pacientov s glaukómom s použitím konope a niekoľkých prírodných a syntetických kanabinoidov. Marihuana znižuje vnútroočný tlak v priemere o 25 až 30%, niekedy až o 50%. Niektoré nepsychotropné kanabinoidy, a v menšej miere niektoré nekanabinoidné zložky v rastlinnej konope taktiež znižujú vnútroočný tlak.