Lekárske využitia marihuany a THC, II. časť

Foto: WEB
Konopkar, 21. júna 2014

Pokračovanie článku o lekárskych využitiach marihuany a THC.

 

Nevoľnosť a zvracanie

V liečbe nežiaducich vedľajších účinkov spojených s chemoterapiou sú často využívané kanabinoidy. Tieto prípady boli najviac zdokumentované v takmer asi štyridsiatich štúdiách (marihuana, THC, nabilon, iné analógy THC). Väčšina testov bola vykonaná v osemdesiatych rokoch. THC je potrebné dávkovať dosť vysoko, preto by mali byť noví užívatelia opatrnejší. Niektoré nedávne výskumy ukázali, že THC v nízkych dávkach zvyšuje účinnosť iných antiemetík, ak sú podávané spoločne. V ľudovom liečiteľstve sú kanabinoidy veľmi populárne a často sú používané pri rôznych príčinách nevoľností vrátane AIDS a hepatitídy.

 

Anorexia a kachexia

Účinok THC na zvýšenie chuti do jedla môže byť pozorovaný pri aplikácii rozdelených denných dávok v celkovej výške 5 mg. V prípade potreby môže byť táto dávka zvýšená na 20 mg. V dlhodobej štúdii s 94 pacientmi trpiacimi AIDS mal tento stimulačný efekt THC na podporu chuti do jedla účinok trvajúci niekoľko mesiacov, čo potvrdzuje aj záznam z kratšej šesťtýždňovej štúdie. Látka THC zdvojnásobila chuť na v porovnaní s placebom. Pacienti mali tendenciu udržať si stabilnú telesnú hmotnosť v priebehu až siedmich mesiacov. Pozitívny vplyv na telesnú hmotnosť bol tiež pozorovaný na pätnástich pacientoch s Alzheimerovou chorobou, ktorí predtým tiež odmietali jedlo.

 

Kŕčovitosť

V mnohých klinických štúdiách marihuany, THC a nabilonu boli pozorované priaznivé účinky na kŕče spôsobené sklerózou multiplex alebo poranením miechy.  Okrem iného boli pozitívne ovplyvnené aj symptómy ako sú bolesť, parastézia, chvenie a ataxia. V niektorých štúdiách sa zistilo zlepšenie kontroly močového mechúra. Existuje aj neoficiálny dôkaz o prínose marihuany pri liečbe kŕčovitosti v dôsledku poškodenia mozgu.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím