Lekárske využitia marihuany a THC, I. časť

Foto: WEB
Konopkar, 20. júna 2014

Existujú veľké rozdiely vo vedomostiach o lekárskom využití marihuany a kanabinoidov pri rozličných ochoreniach.

Nevoľnosť a vracanie pri chemoterapiách rakoviny, anorexia a kachexia pri HIV / AIDS, chronické a najmä neuropatické bolesti, kŕče pri skleróze multiplex a pri poraneniach miechy – pri týchto všetkých chorobách existuje dôkaz zdravotných výhod použitia marihuany. Pri mnohých iných ochoreniach ako je epilepsia, svrbenie a depresia je už o niečo menej dostupných údajov. Avšak momentálne limitované vedecké dôkazy pre liečbu určitého ochorenia nemusia vôbec nutne odrážať skutočný terapeutický potenciál marihuany a kanabinoidov voči danej chorobe.

Klinické štúdie s jednotlivými kanabinoidmi alebo preparátmi priamo z rastliny (napríklad extrakt z konope) boli často inšpirované pozitívnymi, ale neoficiálnymi skúsenosťami pacientov. Týmto spôsobom však boli objavené antiemetické, relaxačné a analgetické účinky ako aj celkové terapeutické použitie pri Tourettovom syndróme.

Taktiež bolo dokázané, že marihuana posilňuje chuť do jedla. K tomuto záveru sa došlo v štúdii s pacientmi trpiacimi Alzheimerovou chorobou, pričom hlavným zámerom bolo skúmanie chuti do jedla vďaka stimulujúcim účinkov látky THC. Nielenže sa chuť do jedla a telesná hmotnosť zvýšili, ale tiež sa znížili poruchy správania. Na začiatku sedemdesiatych rokov bolo tiež náhodne objavené zníženie vnútroočného tlaku za pomoci THC. Ďalšie zaujímavé príznaky, ktoré neboli doteraz vedecky skúmané a naďalej zostávajú problémom v modernej medicíne, môžu byť taktiež zmiernené pomocou používania marihuany a kanabinoidov.

Z tohto dôvodu boli uskutočnené prieskumy založené na výpovediach osôb, ktorí terapeuticky užívali marihuanu. Boli vykonané buď ako ústne neštandardizované pohovory počas vyšetrovania štátnych a vedeckých inštitúcií (výbor pre vedu a techniku Snemovne Lordov ​​vo Veľkej Británii, Inštitút medicíny v USA) o terapeutickom úžitku marihuany, alebo ako anonymné prieskumy používajúce štandardizované dotazníky.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím