Na čo sa používa konope? II. časť

Foto: WEB
Konopkar, 14. júna 2014

Je tu pokračovanie nášho exkluzívneho článku o použití konope.

 

Konopné pazderie (43 621 ton, EÚ, 2010)

Pri výrobe konopných vlákien vzniká zbytok z drevnatej časti stonky – pazderie. Na 1 kg konopných vlákien pripadá asi 1.7 kg konopného pazderia. Až 62% produkcie pazderia sa používa vo forme podstielok pre živočíšnu výrobu, a to najmä pre schopnosť suchého pazderia absorbovať vodu až do 4 násoboku svojej hmotnosti. 15% produkcie pazderia je využívaných v stavebnom priemysle, kde pazderie v kombinácii s vápnom vytvára tzv. „hempcrete“ alebo „limehemp“, konopno vápennú zmes používanú pri stavbách ako izolačný materiál. Vďaka dobrej difúznej priepustnosti a dobrým tepelno izolačným vlastnostiam, je tento materiál alternatívnou k najrozšírenejším stavebným systémovým materiálom. 22% pazderia sa používa v energetickom priemysle na spaľovanie a na iné aplikácie ako sú napríklad drevotrieskové materiály.

 

Konopné semienka (5 991 ton, EÚ, 2010)

Rôzne zdroje udávajú, že konopné semienka sú vynikajúcim zdrojom niekoľkých kritických minerálnych živín a vitamínov. Olej vyrobený zo semienok procesom za studena je zase výborným zdrojom mastných kyselín a obsahuje až 90% nenasýtených mastných kyselín (kyselinu linolovú, kyselinu alfa-linolovú a kyselinu gamma-linolovú), tiež verejnosti známe ako kyseliny omega 3 a omega 6. Nutričné zloženie a použiteľnosť v kuchyni ju predurčuje na masové používanie (odporúčané odborníkmi). Používa sa najmä v studenej kuchyni do rôznych šalátov a má jemne orieškovú chuť.

Dopyt po produktoch z konopných semienok je v EU pokrývaný asi 50/50 z vlastných a dovezených zdrojov (najmä Kanada, Čína a Austrália). Semienka sa používajú najmä v celku (72.3%) ako živočíšna potrava (iba 5.1% z celkovej produkcie sa spotrebuje ako strava pre ľudí), 15.7% sa spracovalo na olej a 11.7% v sa spotrebovalo v lúpanom stave buď ako potrava pre ľudí alebo zvieratá. Olej sa spotrebúva najmä ako potrava pre ľudí (15.4%), na kozmetiku (0.3%) (obrázok zobrazuje domácu produkciu mydla na báze doma lisovaného konopného oleja). Na zvieratá sa spotrebuje vo forme kozmetiky spotrebuje iba 0.3% konopného oleja.

 

Domáce konopno-nechtíkové mydlá

Domáce konopno-nechtíkové mydlá

 

Autor: Chatpall

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím