Na čo sa používa konope? I. časť

Foto: WEB
Konopkar, 13. júna 2014

Nenechajte si ujsť prvú časť nášho exkluzívneho článku o použití konope!

Konopa siata je opradená rôznymi mýtami a poverami. Túto časť nechám ale na čitateľa, nech si urobí obraz sám. Mojou úlohou nie je zastávať názor nejakého pohľadu na konope. Konope, o ktorom čitateľa idem informovať, obsahuje do 1% tetrahydrogénkanabinolu a využitie má značnú technickú a spoločenskú hodnotu, najmä pre svoj obnoviteľný charakter z hľadiska filozofie trvalo udržateľného rozvoja. Článok je zameraný na konope vyprodukované v Európskej Únii, údaje o svetovej produkcii sú uvádzané len pre porovnanie. Všetky údaje, ktoré v tomto krátkom článku uvádzam sú ľahko overiteľné a boli vydané cez web, poprípade v tlačenej forme.

V rámci EU sa za posledných 10 rokov pestovalo konope na ploche od 10 000 do 12 000 ha, okrem roku 2003, kedy sa konope pestovalo na ploche 18 000 ha. Pre lepšiu predstavu, v roku 2010 sa vyprodukovalo na 10 480 ha 76 095 tony produkcie konope, čiže na jeden hektár pripadala produkcia asi 7.3 tony konopných stoniek. Týchto 76 095 ton sa spracovalo na 25 589 metrických ton vlákien (celosvetová produkcia vlákien je cca. 200 tisíc ton), 43 621 ton pazderia (drevnatá časť stonky) a 11 439 ton prachu. Okrem technického zamerania spracovania rastliny, sa vyprodukovalo aj 5 991 ton semiačok (najmä na potravinárske a kozmetické účely) a 7.5 tony kvetov určených na medicínske využitie.

 

Zber technického konope

Zber technického konope

 

Konopné vlákna (25589 ton, EÚ, 2010)

Najviac zaujímavou (aj keď hmotnostne nie najväčšou) časťou konope sú konopné vlákna, hlavne z hľadiska možných budúcich aplikácií. V rámci EU vyprodukovaných konopných vlákien je až 55% použitých na výrobu buničiny a papiera (pre porovnanie, v 90. rokoch to bolo viac ako 95%). Produkty ako cigaretový papier, bankovky, technické filtre alebo kvalitné knižné papiere obsahujú krátke konopné vlákna, kde práve výrobcovia cigaretového papiera sú dlhodobo stabilnými odberateľmi konopných produktov.

Ostatné oblasti použitia konopných vlákien sú zatiaľ celkom exotické biopolyméry, rôzne technické tkaniny (napríklad mulčovacia textília, rohože pre prasiatka), izolačné materiály. Izolačné materiály z konopného vlákna sú 2 až 4 krát drahšie ako obdobné materiály zo sklenných alebo minerálnych vlákien (konopné izolačné materiály nemajú dráždivý účinok pri práci s nimi, majú vyššiu tepelnú kapacitu a lepší manažment vlhkosti). Významným spracovateľom je automobilový priemysel, ktorý využíva konopné vlákna vo forme epoxidových alebo biopolymérnych kompozitov do interiérových častí automobilu (s 10-20% podielom na trhu, ostatné vlákna ako ľan, sisal, kenaf, juta). Okrem častí automobilu (príklad Lotus Eco Elise) je možné spracovať konopné vlákno vo forme biokompozitu do rôzneho spotrebného tovaru ako je napríklad nábytok či zásobníky (misy, urny, podnosy).

 

lotus

Lotus Eco Elise

 

Netkaná rohož z konopných vlákien

Netkaná rohož z konopných vlákien

 

 

Autor: Chatpall

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím